Płock: nowy prezes PZOZ stawia na zadowolenie pacjenta

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2009 10:31

Artur Krawczyk jest prezesem miejskiej spółki Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej zaledwie od dwóch tygodni, ale ma już zdecydowanie określone priorytety. Najważniejsze zadanie to, jego zdaniem, sprawniejsza obsługa pacjentów.

Poprzedni prezes PZOZ, Robert Makówka, nadal jest prezesem, ale... Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

– Zarząd miasta uważa, że menedżerowie powinni stawać, co jakiś czas, przed nowymi wyzwaniami – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Grodecka, rzecznik Urzędu Miasta w Płocku. – Tak właśnie stało się w tym przypadku. Zmiana na stanowisku prezesa PZOZ-u nie oznacza niezadowolenia z pracy jego poprzedniego szefa. Szpital nie jest zadłużony. Choć rok 2008 zakończył ujemnym wynikiem finansowym, jego kondycja nie jest zła.

– Na razie przyglądam się organizacji spółki – mówi nowy prezes. – Nie chcę przewracać wszystkiego do góry nogami. Każda decyzja musi być  przemyślana, bo może pociągnąć za sobą nieodwracalne skutki.

Artur Krawczyk podkreśla, że najważniejszy jest pierwszy kontakt pacjenta z placówką. A w tym przypadku kompetencje i nastawienie personelu lecznicy mają decydujące znaczenie. Dlatego nowy prezes, który planuje uzależnienie wynagrodzenia kadry od wyników pracy, nie wyklucza, że opinia pacjentów także może mieć wpływ na decyzje płacowe. Zamierza także dopracować zasady umożliwiające ocenę efektów pracy. Pierwszym ruchem będzie wprowadzenie kart czasu pracy w administracji.

Aktualnie prezes Krawczyk ocenia rzeczywistość, z którą przyjdzie mu się zmierzyć. Dzwoni np. do przychodni, przedstawia się jako pacjent i sprawdza, jak przebiega rejestracja. W szpitalu kontroluje czystość i przestrzeganie zakazu palenia.

– Musimy dbać o standardy - mówi. – W przyszłości chciałbym wykorzystać do tego swoich pełnomocników.

Artur Krawczyk planuje także powiększenie interny i psychiatrii, co będzie możliwe dzięki wykorzystaniu pomieszczeń po przeniesionym Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. W planach jest również informatyzacja szpitala.

Przypomnijmy: Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej jest spółką miejską. Działa w tej formule od 1 stycznia 2007 r. Obejmuje 300-łóżkowy szpital (dawny Szpital Miejski Św. Trójcy, zadłużony jeszcze kilka lat temu na 9 mln zł), przychodnię rehabilitacyjną i specjalistyczną oraz cztery placówki POZ. W trakcie przygotowań do przekształcenia miasto zainwestowało w lecznicę 10 mln zł. Liczące ponad 100 lat budynki przeszły gruntowną modernizację. Powstał także nowy oddział ortopedyczny.

– Jeśli chodzi o dalsze plany związane z poszerzeniem zakresu usług medycznych, miasto czeka na sugestie nowego prezesa – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Grodecka.

Artur Krawczyk nowy prezes PZOZ, ma 32 lata. Pochodzi z Olsztyna, ukończył ekonomię na Uniwersytecie Opolskim. Jest absolwentem studiów podyplomowych, m.in. z bezpieczeństwa informacji, które odbył w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Ukończył też studia Master of Business Administration, prowadzone przez Politechnikę Lubelską oraz University of Illinois. W ub.r. zaczął studia doktoranckie z zarządzania projektami w AON. Był dyrektorem (właścicielem) Policealnego Studium Zawodowego BHP w Przasnyszu, doradcą ds. sprzedaży w Citibanku. Od 2003 r. pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego (w latach 2004-2006 jako kierownik w wydziale koordynacji informacji w departamencie edukacji publicznej i sportu). Ostatnie dwa lata przepracował w administracji rządowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum