Płock: lekarze odchodzą, bo spółka reorganizuje pracę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 12:03

Lekarze ze Szpitala Świętej Trójcy w Płocku chcą odejść z pracy. Wypowiedzenia w piątek (18 września) złożyli lekarze z oddziałów wewnętrznego i ortopedycznego oraz z chirurgii. Przyczyniło się do tego, zdaniem niektórych, niezadowolenie z działania zarządu spółki - informuje Gazeta Wyborcza.

Płock: lekarze odchodzą, bo spółka reorganizuje pracę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi m.in. o reorganizację pracy na oddziałach, przesuwanie etatów. To ostatnie potwierdza Barbara Brzeska-Kuligowska, konsultant ds. medycznych na oddziale chorób wewnętrznych. Nowa organizacja oddziału nie odpowiada lekarzom, ale konsultant nie chce podawać żadnych szczegółów, bo trwają jeszcze negocjacje z prezesem spółki.

Faktycznie, w poniedziałek (21 września) przez cały dzień odbywały się rozmowy lekarzy z zarządem Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

- Wypowiedzenia złożyli wszyscy lekarze z trzech oddziałów, ale nie jest to wypowiedzenie zbiorowe. Większość z tych osób to lekarze zatrudnieni na zasadzie kontraktów. Zgodnie z wypowiedzeniami, mieliby odejść z pracy z końcem roku. Na razie sytuacja nie wpływa więc na pracę oddziałów, pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zaznacza prezes PZOZ-u Artur Krawczyk.

Prezes potwierdza, że przez cały poniedziałek prowadził rozmowy z ordynatorami i lekarzami. Dodaje, że z tymi, z którymi nie zdążył spotkać się będzie rozmawiać w ciągu kolejnych dni.

Pytany o przyczynę konfliktu, prezes odpowiada: - Składając wypowiedzenia, lekarze nie podawali mi powodów swojej decyzji. Nie zdążyłem też poznać wszystkich opinii. W przypadku każdego z oddziałów przyczyny mogą być różne. Jedną z nich jest pewnie obciążenie pracą, to, że wymagam realizacji kontraktu.

Wiceprezydent Płocka Dariusz Zawidzki, który nadzoruje pracę miejskich spółek, nie zamierza ingerować w konflikt w szpitalu.

- To sprawa wewnętrzna między zarządem a pracownikami - tłumaczy Zawidzki. - Nie sądzę, aby była potrzeba mojej interwencji. Lekarze, tak jak każdy, mają prawo odejść, jeśli uważają, że np. zarabiają za mało i nie odpowiadają im warunki pracy. Na pewno nie zrobią tego jednak z dnia na dzień, nie pozwolą im na to warunki umów, które mają podpisane.

Wypowiedzenia w sumie złożyło kilkunastu lekarzy. Największy z trzech zagrożonych oddziałów to oddział wewnętrzny. Ale to ortopedia jest od pewnego czasu oczkiem w głowie władz szpitala. W 2007 roku na bazie oddziału powstał ogólnopolski ośrodek szkoleniowy w dziedzinie endoprotezoplastyki stawów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze