Planowe zabiegi w większości szpitali nie są ograniczane

Autor: pwx,PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2021 17:53

Szpitale z dystansem podchodzą do zalecenia NFZ o ograniczeniu do niezbędnego minimum lub zawieszenia udzielania świadczeń wykonywanych planowo, aby zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów covidowych.

Planowe zabiegi w większości szpitali nie są ograniczane
Szpitali mimo zaleceń NFZ stara się nie wstrzymywać planowych zabiegów, jeśli nie jest to niezbędne. Fot. PTWP/WUM
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: Zalecenia NFZ traktujemy wyłącznie jako rekomendację
  • Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju: Nie wstrzymujemy przyjęć, mamy nauczkę z ubiegłego roku
  • Uniwersyteckie Centrum Klinicznym w Gdańsku: Dalsze restrykcje nie są możliwe ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów

NFZ wydając zalecenie w poniedziałek wyjaśniał, że ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał Fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zalecenia traktują z ostrożnością

W Małopolsce szpitale z dystansem podchodzą do zalecenia NFZ, a część z nich nie wznowiła jeszcze przyjęć zawieszonych w ubiegłym roku.

- Traktujemy je wyłącznie jako rekomendację. W przypadku naszego szpitala takiego zalecenia nie sposób zrealizować.

- Trafiają do nas przypadki nagłe, przypadki ciężkie i nikt się nie zastanawia, czy dla takich pacjentów jest miejsce, czy nie, tylko się im pomaga - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Trzy zaliczane do największych szpitali w woj. śląskim placówki: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) im. prof. Kornela Gibińskiego i Górnośląskie Centrum Medyczne (GCM) w Katowicach, a także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu nie ograniczają na razie przyjęć i zabiegów planowych.

- Póki co nie wstrzymaliśmy planowych przyjęć, pracujemy zgodnie z planem, analizując na bieżąco sytuację w kontekście liczby dostępnych łóżek. To się oczywiście może zmienić nawet w ciągu kilku najbliższych dni - powiedziała rzeczniczka GCM Jolanta Wołkowicz.

Szpital wojewódzki w Suwałkach (Podlaskie) wykonuje wszystkie planowane zabiegi lecznicze. Jak poinformował dyrektor placówki Adam Szałanda, nie ma planów ograniczenia zabiegów. - Na naszym terenie sytuacja jest stabilna i nie ma powodów, by ograniczać leczenie - dodał Szałanda.

Dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak powiedział, że zaleceń NFZ nie zamierza wprowadzać.

- Mamy nauczkę z ubiegłego roku, kiedy nie tylko były wydawane zalecenia, ale nawet zakaz wykonywanych zabiegów ze względu na braki krwi na rynku. Po czym NFZ obcinał ryczałty szpitalom z tytułu niewykonanych procedur. Wszystkich pacjentów zapisanych na zabiegi przyjmujemy do szpitala, tych którzy mają ujemne wyniki badań w kierunku koronawirusa i operujemy zgodnie ze wskazaniami medycznymi - zapowiedział Lasak.

 Natomiast szpital im. Kopernika w Łodzi, w którym liczba hospitalizacji sięga 61-69 tys. rocznie ogłosił w środę, że ogranicza swoją działalność do wykonywania zabiegów "w trybie natychmiastowym dla ratowania życia, w trybie pilnym oraz w trybie przyspieszonym z pilnych wskazań onkologicznych i innych".

Decyduje bezpieczeństwo pacjentów

- Ograniczenia nie dotyczą zabiegów w znieczuleniu miejscowym bez udziału lekarza anestezjologa wykonywanych poza blokiem operacyjnym. Na bieżąco wykonywane są zabiegi onkologiczne. Ośrodek Onkologii i Hematologii w Łodzi będzie pracował w normalnym trybie - zaznaczyła rzeczniczka szpitala im. Kopernika Julia Ścigała.

Z kolei rzecznik Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki Adam Czerwiński poinformował, że większość zabiegów ujętych w zaleceniu NFZ nie dotyczy pacjentów ICZMP.

- Będziemy starali się nie ograniczać normalnej działalności, tym bardziej, że skupia się ona na ratowaniu zdrowia i życia - powiedział rzecznik.

W największym szpitalu na Pomorzu - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od kilku miesięcy w niektórych specjalnościach zawieszono lub ograniczono przyjmowanie chorych.

- Dalsze restrykcje nie są możliwe ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów. Oczywiście cały czas monitorujemy sytuację i będziemy reagować na potrzeby - powiedział PAP dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Planowych zabiegów na Podkarpaciu nie planują na razie odwoływać m.in. największy szpital w regionie - Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, a także Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu.

- Wielu pacjentów miało już przekładane terminy zabiegów i oczekują od dłuższego czasu. Nie chcemy, aby pandemia negatywnie odbiła się na zdrowiu osób chorujących na inne dolegliwości. Ponadto każdy, przyjmowany na zabieg planowy, ma wcześniej wykonywany test na obecność koronawirusa, a jeśli zachodzą ku temu przesłanki, również w trakcie hospitalizacji - zaznaczył rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira.

Rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak poinformowała PAP, że w lecznicy przebywa obecnie 105 osób z COVID-19, w tym 75 w Szpitalu Tymczasowym, gdzie 20 osób jest na OIOMI-e. Liczba hospitalizacji wywołanych wirusem SARS-CoV-2 rośnie. Obecnie jest ich o ok. 40 proc. więcej niż przed miesiącem.

Nie wstrzymują, jeśli nie jest to niezbędne

- Zgodnie z zaleceniami ministerstwa i NFZ zapadła decyzja o stopniowym ograniczaniu przez nasz szpital przyjęć planowych. Oczywiście, ostateczną decyzję o tym, czy dany pacjent może mieć przesunięty termin hospitalizacji czy planowanego zabiegu podejmuje kierownik danego oddziału. Nie wstrzymujemy natomiast przyjęć chorych onkologicznie oraz wymagających pilnej pomocy tym bardziej, że mamy jedyne w regionie centrum urazowe - powiedziała PAP rzeczniczka.

Wyjaśniła, że konieczność ograniczenia przyjęć planowych, zwłaszcza na oddziałach zabiegowych, wynika głównie z faktu oddelegowania do pracy w Szpitalu Tymczasowym (prowadzony jest przez Szpital Uniwersytecki) kilkunastu lekarzy anestezjologów.

Część stołecznych szpitali mimo najnowszych zaleceń NFZ stara się nie wstrzymywać planowych zabiegów, jeśli nie jest to niezbędne. Jak podkreślają przedstawiciele placówek, wielu pacjentów czeka na zabiegi od dłuższego czasu, a wydłużanie tego oczekiwania działa na ich niekorzyść.

Rzecznik Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski powiedział, że rekomendacja odbierana jest jako zapalenie pewnej lampki awaryjnej, ale jest to pewna rekomendacja, zalecenie.

- Kontynuujemy planowe przyjęcia i obserwujemy, co się dzieje. Mamy poczucie, że osoby, które są u nas w tym planie, to w zdecydowanej większości osoby, którym zabiegi już były przesuwane, więc one już często czekają bardzo długo. Z pacjentów planowych te osoby coraz bardziej przesuwają się w stronę osób, które naprawdę potrzebują pomocy - powiedział Gołaszewski.

O "zaniepokojeniu" w związku z rekomendacjami NFZ mówił z kolei rzecznik prasowy Szpitala Wolskiego Adam Buczkowski.

Jeśli chodzi o planowe przyjęcia, placówka planuje reagować "elastycznie". - Mamy różnych pacjentów, w różnym stanie, częściowo oczekują oni na wykonanie zabiegu od dłuższego czasu i niewykonanie tego planowego zabiegu może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i przyjęcia w trybie pilnym - tego chcielibyśmy uniknąć - podkreślił Buczkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum