Plan B: będzie coraz więcej szpitalnych spółek

Autor: DK, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2010 10:53

Samorządy złożyły w ramach planu B wnioski już na prawie połowę budżetu przeznaczonego w ramach tego planu na spłatę długów przekształcanych szpitali.

Wbrew obawom sceptyków, planem B oddłużenia szpitali poważnie zainteresowało się ponad 80 samorządów.

Samorządy złożyły jak dotąd 29 wniosków na pokrycie kosztów sfinansowania oddłużenia publicznych szpitali. W sumie opiewają one na łączną kwotę ponad 500 mln zł. To prawie połowa środków dostępnych w ramach tzw. planu B. Program ma się zakończyć w grudniu 2011 roku a jego budżet wynosi około 1,1 mld zł.

– Nie obawiam się, że zabraknie funduszy. Wnioski, które zostały zaopiniowane pozytywnie, na pewno otrzymają dofinansowanie. Takie były deklaracje minister zdrowia, która wielokrotnie zapewniała, że dla szpitali, które zdecydują się na przekształcenie, środki będą dostępne – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Samorządy nie dostają pieniędzy z automatu, lecz muszą przygotować biznesplan, który akceptuje BGK oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale nie wszystkim to się opłaca.

– Niektórzy uważają, że lepiej działać w formule SP ZOZ-u, inni, że korzystniejsza jest forma niepublicznego zakładu. To nie jest problem. Nikt nie zmusza organu właścicielskiego do przekształcenia. Pacjenta nie interesuje forma prawna szpitala, w którym się leczy. Ważniejsze jest to, jak jest zarządzana placówka, a także sposób finansowania świadczeń. Np. długoterminowa perspektywa finansowania z NFZ, ułatwiająca zarządzanie i plany inwestycyjne – mówi Renata Jażdż-Zaleska.

Resort zdrowia podaje, że programem zainteresowanych jest około 100 szpitali. Samorząd, który chce założyć spółkę szpitalną, musi wpierw oddłużyć publiczny zakład. Zwracane są mu tylko środki wydane na spłatę długów publicznoprawnych, np. wobec ZUS.

– Z informacji, które napływają, widzimy, że samorządy jednak coraz częściej decydują sie na przekształenie szpitala w spółkę. Moim zdaniem to bardzo dobry kierunek. W ciągu ostatnich 10 lat żadna szpitalna spółka nie upadła. Chcemy, żeby szpitale niepubliczne i publiczne miały takie same prawa i były równo traktowane przez NFZ – postuluje prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum