×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Placówki POZ odcięte od środków unijnych. Cztery organizacje apelują do ministra zdrowia

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia12 maja 2022 14:20Aktualizacja: 12 maja 2022 16:52

POZ. Cztery organizacje lekarzy rodzinnych wystosowały do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wspólne stanowisko. Apelują o zmianę projektu dotyczącego przyznania funduszy europejskich na rozwój infrastruktury. Na razie ten program nie obejmuje inwestycji w placówkach POZ.

Placówki POZ odcięte od środków unijnych. Cztery organizacje apelują do ministra zdrowia
Przychodnie POZ będą pozbawione unijnego wsparcia? Fot. PAP/KEYSTONE
 • Projekt programu "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" (FEnIKS) nie spełnia założeń polityki spójności - twierdzą autorzy stanowiska podpisanego przez szefów czterech organizacji
 • Porozumienie Zielonogórskie, Związek Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i Stowarzyszenie IFIC Polska apelują do MZ o zmianę projektu, umożliwiającą przyznanie unijnych środków w ramach FEnIKS także placówkom POZ
 • Zdaniem autorów apelu obecny projekt, odcinając POZ od unijnego wsparcia, dyskryminuje prywatne placówki udzielające publicznych świadczeń zdrowotnych (w ramach umów z NFZ)

Wspólnie stanowisko dla pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej

- Projekt programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” w obecnym kształcie nie spełnia założeń polityki spójności tj. wyrównywanie szans mieszkańców terenów wykluczonych, z gorszym dostępem do opieki zdrowotnej - tak eksperci ochrony zdrowia oceniają projekt FEnIKS.

Wspólne stanowisko czterech organizacji zrzeszających lekarzy POZ w sprawie nowelizacji projektu przekazane już zostało ministrowi zdrowia, Adamowi Niedzielskiemu.

Przypomnijmy, że już w marcu br. podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Artur Prusaczyk z zarządu Stowarzyszenia IFIC Polska zwracał uwagę, że niedobrze się stało, iż unijne środki na inwestycje strukturalne w systemie ochrony zdrowia praktycznie nie obejmują przedsięwzięć w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

- Uważam, że jest to co najmniej duża nieroztropność, szczególnie w obliczu zagrożeń, jakich ostatnio doświadczamy [pandemia koronawirusa oraz wojna na Ukrainie - red.]. Apelujemy więc do rządzących, aby zmienić ten stan rzeczy, ponieważ jest jeszcze na to szansa - powiedział Artur Prusaczyk.

Lekarze POZ wysuwają cztery główne postulaty

Przedstawiciele Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”, Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Stowarzyszenia IFIC Polska wskazali na cztery fundamentalne kwestie, które powinny zostać uwzględnione w nowelizacji i realizacji programu:

 1. Efektywne, dopasowane wsparcie dla podstawowej opieki zdrowotnej i koordynacji oraz integracji z innymi segmentami ochrony zdrowia, będących podstawą zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej oraz poprawy odporności systemu ochrony zdrowia.
 2. Zmiana dyskryminacyjnego, nieuzasadnionego zapisu, że "wsparcie w ramach programu kierowane będzie głównie do podmiotów publicznych świadczących usługi publiczne". Z punktu widzenia unijnych przepisów o pomocy publicznej, wsparcie dla podmiotów prywatnych, jeśli te udzielają usług o charakterze publicznym, nie jest uznawane za działalność rynkową i nie jest pomocą publiczną.
 3. Centralna realizacja zadania alokacji środków unijnych przez Ministerstwo Zdrowia, poprzedzona mapowaniem potrzeb regionalnych w podstawowym zabezpieczeniu zdrowotnym
 4. Przyznanie dopasowanego, celowego wsparcia inwestycyjnego w oparciu o przeprowadzoną ocenę poziom rozwoju i deklaracji do wdrażania zmian poprawiających efektywność podmiotów.

Przywracanie właściwej piramidy świadczeń

Zdaniem autorów stanowiska przywracanie właściwej piramidy świadczeń - której podstawą powinny być praktyki i placówki POZ - "stanowi istotny cel, dla którego należy podjąć strategiczne oraz spójne działania regulacyjne, prowadzące do wsparcia polskiego systemu ochrony zdrowia, aby był gotowym na wyzwania które niesie przyszłość".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze