×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Płace dolnośląskich lekarzy: rekordziści zarabiają 50 tys. miesięcznie

Autor: MS,Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia25 października 2013 11:20

Dziennikarze Gazety Wrocławskiej sprawdzili, ile zarabiają dolnośląscy lekarze. Z oświadczeń majątkowych wynika, że wielu z nich to radni albo członkowie zarządów miejskich spółek. Rekordzista - radny miejski i właściciel przychodni osiągnął w 2012 r. dochód prawie 630 tys. zł, czyli ok. 50 tys. zł miesięcznie.

Płace dolnośląskich lekarzy: rekordziści zarabiają 50 tys. miesięcznie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Ministerstwo Zdrowia prowadzi ankiety dotyczące wynagrodzeń lekarzy. Są one zbierane raz w roku od dyrektorów szpitali. Dotyczą zawsze jednego miesiąca. Wysokość zarobków uzależniona jest od formy zatrudnienia.

W całej Polsce wśród lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę prym w wysokości zarobków wiodą ordynatorzy. Najlepsze uposażenie mają szefowie oddziałów zatrudnieni w województwach mazowieckim (12 677 zł) i świętokrzyskim (12 207 zł).

Z podanych przez resort zestawień wynika jednak, że są też regiony, gdzie ordynatorzy wciąż zarabiają poniżej średniej krajowej. I tak: średnia krajowa pensja ordynatora na etacie wynosi 10,6 tys. zł brutto, i takie też dochody osiągają ordynatorzy z Dolnego Śląska (prawie 10,5 tys. zł w marcu). 

Zarobki na umowę o pracę pozostałych lekarzy w tym regionie kształtują się na poziomie średnio 5,3 tys. zł brutto wśród lekarzy bez specjalizacji, do 7,3 tys. zł dla lekarzy z I stopniem specjalizacji oraz ponad 7,7 tys. zł - z drugim stopniem.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Wyższymi dochodami mogą się pochwalić lekarze zatrudnieni na kontraktach: w grupie ordynatorów najwyższe wynagrodzenie otrzymują lekarze z województwa lubuskiego (15 556 zł), następnie mazowieckiego (14 915 zł) oraz z pomorskiego (14 481 zł). Na drugim końcu znaleźli się ordynatorzy z województwa lubelskiego, których dochody wyniosły 9 826 zł, przy średniej krajowej 12 967 zł.

W tej kategorii zadziwia jeszcze inny fakt. Zarobki lekarzy kontraktowych bez specjalizacji mogą dorównać a nawet przewyższać dochody ordynatorów zatrudnionych na umowy cywilnoprawne. Taka sytuacja ma np. miejsce w Podkarpackiem, gdzie dochody ordynatora wyniosły średnio 13 373 zł, a lekarza bez specjalizacji - 14 335 zł.

Ze sprawdzonych przez dziennikarzy oświadczeń majątkowych lekarzy wynika, że w regionie dolnośląskim lekarze prowadzący gabinet prywatny, tylko z tej formy działalności potrafią uzyskać od 91 tys. zł do 168 tys. zł dochodu rocznie. Dyrektor i Ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży - 222 tys. zł, a radny i właściciel przychodni w jednej osobie - 630 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze