Piotrków Trybunalski: zamiast porodówki ZOL z opieką paliatywną?

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 08:07

Ciężarne z miasta i powiatu piotrkowskiego już za kilka miesięcy nie będą mogły urodzić dziecka w ponad 72-tysięcznym Piotrkowie Trybunalskim? Dyrekcja szpitala przy Roosevelta, czyli Powiatowego Centrum Matki i Dziecka, rezygnuje z prowadzenia oddziałów położniczo-ginekologicznego i noworodków. Zamiast nich zamierza otworzyć Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób starszych, wymagających całodobowej opieki. Ten plan poparła już Rada Powiatu w Piotrkowie (Łódzkie).

Piotrków Trybunalski: zamiast porodówki ZOL z opieką paliatywną?
Fot. archiwum

Powód tych zaskakujących zamierzeń jest jeden - pieniądze. Według dyrekcji PCMD, prowadzenie porodówki się w Piotrkowie nie opłaca, a zakładu opiekuńczo-leczniczego już tak. A jeśli nawet nie będzie przynosił zysków, to przynajmniej nie będzie generował takich strat jak oddział położniczo-ginekologiczny...

Sprawa wypłynęła na ostatniej sesji Rady Powiatu, gdy głosowano nad zmianą statutu PCMD, by skomercjalizować część usług (fizjoterapia, rehabilitacja, USG, RTG, laboratorium, poradnia alergologiczna, a blok operacyjny i dwie sale chorych będą wynajmowane prywatnemu podmiotowi na zabiegi ortopedyczne), i podejmowano uchwałę intencyjną o woli utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Eliza Bartkowska, dyrektor PCMD, tłumaczyła, że decyzja podyktowana jest względami stricte ekonomicznymi i nawiązała do zbyt niskiego ryczałtu z NFZ, który - w jej ocenie - wystarczy tylko do końca sierpnia 2019.

- Jeżeli zostaniemy w obecnej strukturze bardzo niedofinansowanych świadczeń, wynik może być ponad 6 mln na minusie na koniec roku. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest całkowite przeprofilowanie naszego szpitala - argumentowała. I zapowiedziała, że chce przeprowadzić procedurę „całkowitego wyjścia z sieci szpitali i wypowiedzenia umowy sieciowej”.

Jej zdaniem w obecnej formule szpital nie może dalej funkcjonować, bo naraziłoby go to na ogromne koszty i mogłoby doprowadzić do sytuacji, że będziemy niewypłacalny.

Więcej: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum