Piotrków Trybunalski: szpital powiatowy w ostrej polemice z Funduszem

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 12:03

Dyrekcja Powiatowego Centrum Matki i Dziecka (PCMD) w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) alarmowała ostatnio, że ryczałt przyznany przez NFZ wystarczy placówce tylko do września. NFZ wskazywał z kolei, że ryczałt podniesiono, ale działania po stronie samego szpitala nie pozwoliły na wyższy poziom finansowania.

Piotrków Trybunalski: szpital powiatowy w ostrej polemice z Funduszem
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

15 maja na konferencji dyrektorka PCMiD Eliza Bartkowska alarmowała - pieniądze z NFZ są niewystarczające do dalszego funkcjonowania szpitala. NFZ wyraził zdziwienie takim stawianiem sprawy i wskazywał m. in., że PCMiD otrzymało o 564 tys. zł wyższy ryczałt (o 10 proc.) w stosunku do roku 2018.

Rzeczniczka ŁOW NFZ wymieniła cały szereg działań (a raczej zaniechań) po stronie samego szpitala, które - jak tłumaczyła - nie pozwoliły na wyższy poziom finansowania placówki.

Dyrekcja szpitala powiatowego szybko odpowiedziała na stanowisko Funduszu. Między innymi PCMD wskazał np., że zwiększenie ryczałtu o 564 tys. stanowiło tylko ok. jedną czwartą nadwykonań za cały 2018 r., zaś "wartość procentowa ryczałtu na rok 2019 wzrosła nie 10%, a tylko 9,4% w stosunku do roku 2018, mimo 138% wykonania kontraktu".

NFZ wypomniał także niewykorzystane przez szpital szanse, jak brak akredytacji czy brak premii za skracanie kolejek, a także brak faktur za wynagrodzenia oraz jeden z najniższych wskaźników wykonania ryczałtu w Polsce w 2017 r.  czy nieuzasadnione hospitalizacje w 2018 i 2019 r.

Gdy NFZ zwrócił uwagę, że centrum nie wydało przyznanych mu pieniędzy w 2017 roku i było jednym z nielicznych szpitali w Polsce, których wykonanie ryczałtu osiągnęło poniżej 90%, PCMD bronił się, że było jednym z 30 szpitali w Polsce, które w pierwszym okresie rozliczeniowym (zwanym bazowym) miały techniczny problem z którymś z oddziałów w postaci braku kadry, remontów, itd.

Gdy Fundusz zauważył, że szpitale powiatowe z mniejszych powiatów, z ryczałtami w wysokości 4 i 5 mln zł bilansują się i sugeruje, że problemem szpitala może być kwestia zarządzania, PCMD odpowiadał: "Nie znamy szpitala powiatowego, tak małego jak nasz i co ważniejsze o podobnej strukturze realizowanych świadczeń, który w obecnej sytuacji by się bilansował."

Więcej: piotrkowtrybunalski.nasze miasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum