Piotrków Trybunalski: porodówka pozostanie w strukturach szpitala powiatowego

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 07 września 2019 17:58

6 września do zarządu powiatu piotrkowskiego wpłynęło pismo od zarządu województwa łódzkiego, w którym wicemarszałek Zbigniew Ziemba informuje, że nie podpisze porozumienia, przedstawionego przez starostę powiatu ws. przejęcia porodówki w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim przez Samodzielny Szpital Wojewódzki w tym samym mieście.

Piotrków Trybunalski: porodówka pozostanie w strukturach szpitala powiatowego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy: powiat piotrkowski poinformował wcześniej w oświadczeniu, że od 1 października porodówkę w budynku szpitala powiatowego będzie prowadziło nie PCMD, ale Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim. Rzecz w tym, że Powiatowe Centrum Matki i Dziecka opuściło sieć szpitali, co oznacza, że porodówka będzie tam funkcjonować jedynie do końca września.

Do tego oświadczenia ustosunkował się zarząd województwa łódzkiego: "Ze zdziwieniem przyjęliśmy informację o oświadczeniu Starostwa Powiatowego w Piotrkowie dotyczącego przejęcia Szpitala Powiatowego w struktury Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Służby prasowe marszałka zaznaczają, że decyzji o przejęciu oddziałów w struktury Szpitala Wojewódzkiego nie podejmuje ani powiat, ani szpital. Może być to decyzja jedynie Zarządu Województwa Łódzkiego poparta głosami radnych Sejmiku, a ta nie została jeszcze podjęta i przegłosowana" - poinformowała wówczas Magdalena Kamińska, rzecznik prasowy marszałka.

W ocenie zarządu powiatu piotrkowskiego proponowane porozumienie "w sposób zgodny z prawem regulowało najważniejsze zagadnienia związane z zachowaniem ciągłości świadczeń ginekologiczno-położniczych. W związku z odrzuceniem przez Zarząd Województwa Łódzkiego propozycji porozumienia (...) Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu 6 września, zobowiązał dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie do złożenia oferty w konkursie, ogłoszonym przez Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ". Tym samym podjęta została decyzja o kontynuacji tych świadczeń w szpitalu powiatowym.

Jednocześnie zarząd powiatu zwrócił się do wicemarszałka Ziemby o wsparcie w zakontraktowaniu na następne lata przez Łódzki OW NFZ dotychczasowych świadczeń szpitalnych w PCMD w zakresie chorób wewnętrznych, rozszerzonych o profil diabetologiczny i paliatywny.

O powyższych decyzjach poinformowany został wojewoda łódzki oraz radni rady powiatu piotrkowskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum