Piotr Dębicki będzie prezesem spółki po przekształceniu szpitala w Gorzowie Wlkp.

Autor: lubuskie.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 10:18

Zarząd województwa lubuskiego w środę wieczorem (28 sierpnia) przyjął uchwały związane z przekształceniem Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Piotr Dębicki będzie prezesem spółki po przekształceniu szpitala w Gorzowie Wlkp.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski, uchwały dotyczą przejęcia zobowiązań lecznicy, przyjęcia aktu przekształcenia szpitala w spółkę, wniesienia do spółki majątku nieruchomego oraz zatwierdzenia montażu finansowego spółki. Po przekształceniu SP ZOZ w Gorzowie Wlkp. będzie nosił nazwę: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.

- Zmiana formy prawnej nie będzie zauważalna dla pacjentów. Szpital nadal będzie świadczył usługi w pełnym zakresie i realizował kontrakt z NFZ. Bez ogromnego zadłużenia będzie miał szansę na rozwój i poszerzenie oferty - zaznaczył.

W Akcie przekształcenia zapisano, że prezesem nowej spółki będzie Piotr Dębicki - lekarz, zastępca dyrektora ds. medycznych w Powiatowym Centrum Zdrowia w Drezdenku, sp. z o.o. Do czasu zarejestrowania spółki w KRS, będzie on również pełniącymi obowiązki dyrektora SP ZOZ w Gorzowie Wlkp.

W najbliższych dniach uchwały zarządu dot. przejęcia zobowiązań i przekazania szpitalowi nieruchomości mają zostać potwierdzone notarialnie, wówczas wniosek o wpisanie spółki do KRS zostanie złożony w sądzie. Po dokonaniu wpisu szpital stanie się spółką ze 100 proc. udziałem samorządu regionu, który będzie mógł skierować do ministerstwa zdrowia wniosek o częściowe oddłużenie lecznicy. Zgodnie z deklaracjami resortu ma to być ok. 150 mln zł.

Samorząd przejmuje zobowiązania lecznicy w kwocie 126 mln zł, w której zawierają się nierozliczone środki, będące w dyspozycji komornika. Po ich rozliczeniu nie będą one obciążać budżetu województwa, a rzeczywiste przejęcie zobowiązań obejmuje 120 mln zł. W wykazie zobowiązań cywilno-prawnych dostarczonych przez dyrekcję szpitala, udokumentowanych jest 59 mln zł, reszta dowodów księgowych znajduje się w szpitalu, co zostało poświadczone przez dyrekcję.

"Przy nowej spółce nie pozostaną żadne tzw. zobowiązania wymagalne, ponieważ wszystkie przejmuje Samorząd Województwa. Płatność pierwszej wymagalnej faktury do zapłacenia przez nową spółkę, upływa dopiero 6 listopada br." - czytamy w komunikacie z posiedzenia zarządu województwa lubuskiego.

W montażu finansowym spółki pod nazwą Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. wskazano, że wskaźnik zadłużenia na dzień 28.08.2013 r wynosi 0,415, czyli jest zgodny z wymogami ustawy o działalności leczniczej.

Szpital będzie miał jeszcze 80 mln zł zobowiązań wobec regionu, co wynika z udzielonej kilka lat temu pożyczki, jednak jej spłata została rozłożona na 15 lat.

Czytaj też. Gorzów Wielkopolski: przekształcenia w szpitalu - na razie personalne. Dyrektor grozi procesem, marszałek niewzruszona

Jak powiedziano nam w Urzędzie Marszałkowskim, zgromadzono już wszystkie dokumenty księgowe obrazujące wskaźnik zadłużenia. Tym samym nie ma formalnych przeszkód, by wystąpić o dotację (120 mln zł) na przekształcenie szpitala w spółkę.

Więcej: www.lubuskie.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze