×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Piotr Bromber o pensjach pielęgniarek: od lipca podwyżki od 444 zł do 991 zł

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2023 11:30Aktualizacja: 31 maja 2023 10:38

- To pracodawca określa, jakie są wymagane kwalifikacje na poszczególnych stanowiskach pracy, a organem właściwym do rozstrzygania kwestii spornych jest Państwowa Inspekcja Pracy - podkreślił w odpowiedzi na pytania posłów o ewentualne powiązanie w ustawie zarobków pielęgniarek z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami wiceminister Piotr Bromber.

Piotr Bromber o pensjach pielęgniarek: od lipca podwyżki od 444 zł do 991 zł
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Fot. PAP/Piotr Nowak
 • Posłowie PSL chcieli wiedzieć czy Ministerstwo Zdrowia planuje zmienić ustawę o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia tak, aby zarobki pielęgniarek odpowiadały faktycznie posiadanym kwalifikacjom
 • Po ubiegłorocznej nowelizacji przepisów część dyrektorów szpitali  przestała bowiem uznawać wykształcenie personelu, aby nie płacić wyższych pensji
 • W odpowiedzi wiceminister Piotr Bromber wyliczył, ile wzrosną od lipca 2023 roku wynagrodzenia. - To konsekwencja wcześniej przyjętych rozwiązań formalno-prawnych - zaznaczył 

Wiceminister Bromber: to pracodawca określa kwalifikacje wymagane na stanowisku

Posłowie na posiedzeniu Sejmu ponownie poruszyli kwestię nieuznawania przez pracodawców kwalifikacji części personelu pielęgniarskiego po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przypomnijmy, część dyrektorów szpitali przestała honorować dyplomy pielęgniarek i położnych, aby nie płacić im wyższych pensji. O to, jak Ministerstwo Zdrowia planuje rozwiązać sprawę, dopytywali posłowie w trakcie dzisiejszego posiedzenia Sejmu. 

W odpowiedzi wiceminister Piotr Bromber przypomniał, o ile wzrosną od lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia. - To są kwoty od 444 zł do 991 zł - podkreślił. Jak wymienił, w przypadku pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach, na których wymagany jest tytuł magistra i specjalizacji, gwarantowana kwota wynagrodzenia zasadniczego wynosić będzie 8 186 złotych, co stanowi wzrost o ponad 881 zł w stosunku do sumy obecnie gwarantowanej.

Na stanowiskach, gdzie wymagany jest tytuł magistra bez specjalizacji lub specjalizacja bez tytułu magistra, płace wzrosną do 6 473 zł (o kwotę 697 zł), a dla pielęgniarek z tytułem licencjata lub z wykształceniem średnim bez specjalizacji - do poziomu 5 965 zł (wzrost o ponad 642 zł).

Jak podkreślił wiceminister, to konsekwencja wcześniej przyjętych rozwiązań formalno-prawnych. Dopytywany przez posła Radosława Lubczyka o ewentualne połączenie w ustawie zarobków pielęgniarek z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przypomniał, że kompetencją pracodawcy jest ustalenie z jakim wykształceniem pracowników potrzebuje na danym stanowisku. 

- To pracodawca określa, jakie są wymagane kwalifikacje na poszczególnych stanowiskach pracy, a organem właściwym do rozstrzygania kwestii spornych jest Państwowa Inspekcja Pracy - podkreślił Piotr Bromber. 

Pielęgniarki protestowały przed Sejmem 

Pielęgniarki i położne z całej Polski manifestowały we wtorek (23 maja) przed Sejmem. Protestowały przeciwko degradacji i dyskryminacji, co w konsekwencji - jak podkreślały - prowadzi do niewypłacania im należnych wynagrodzeń. Złożyły także w parlamencie obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, pod którym zebrały wymagane 100 tys. podpisów. Przewiduje on:

 • podniesienie współczynników pracy dla 5. i 6. grupy zawodowej (odpowiednio z 1,02 na 1,19 oraz z 0,94 na 1,09),
 • powiązanie wynagrodzeń z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami przez zmianę zapisu "kwalifikacje wymagane" na "kwalifikacje posiadane",
 • gwarancję przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
 • zaliczenie każdej pielęgniarki i położnej do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych przez nią kwalifikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze