Pilotaż opieki koordynowanej POZ PLUS - na razie się rozpędza

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 17 października 2018 05:52

Projekt POZ PLUS jest realizowany od 1 lipca br., aktualnie bierze w nim udział 41 placówek. Padają opinie, że kryteria ich doboru nie okazały się w pełni reprezentatywne dla POZ, natomiast pozytywnym aspektem wprowadzenia pilotażu jest zmiana sposobu działania i organizacji pracy zespołu w przychodniach.

Projekt jest kojarzony ze specjalistą medycyny rodzinnej. Tymczasem jest związany z pojęciem świadczeniodawcy, a nie lekarza rodzinnego. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wśród placówek realizujących projekt POZ PLUS nie ma praktyk lekarzy rodzinnych, choć w niektórych regionach stanowią one większość w POZ. Konkurs na projekt POZ PLUS wygrywały m.in. przychodnie prowadzone przez pobliskie szpitale lub będące filiami sieci ogólnopolskich.

- W projekcie nie ma takiej praktyki, która by nie miała specjalistyki na miejscu. A to zupełnie nie sprawdza tego, czy jesteśmy w stanie zorganizować taką opiekę, gdy specjaliści są na zewnątrz POZ - uważa Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej, wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Jak przypomina, na etapie tworzenia projektu pierwsze założenie było takie, że placówki POZ muszą na swoim terenie zawrzeć porozumienia ze specjalistyką i poprowadzić opiekę koordynowaną nie mając dużego zaplecza administracyjnego, jak szpitale czy inne duże placówki.

- Projekt jest kojarzony z POZ, czyli ze specjalistą medycyny rodzinnej. Tymczasem jest związany z pojęciem świadczeniodawcy, a nie lekarza rodzinnego. W projekcie biorą udział duże podmioty lecznicze, a w nich zaangażowani w realizację pilotażu są także lekarze innych specjalności, którzy realizują zadania POZ. Nie jest on więc wprost dedykowany lekarzom rodzinnym, na których mamy oprzeć POZ - mówi konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.

Nie tylko leczenie, także edukacja
Pamiętać jednak trzeba, co przyznają świadczeniodawcy, że założenia projektu zostały opracowane w oparciu o obowiązujące dokumenty programowe przygotowane m.in. przez Bank Światowy. Określono w nich liczbę, rozkład terytorialny oraz wielkość jednostek planowanych do realizacji pilotażu, a sam program oparty jest o środki zewnętrzne. Realizatorzy pilotażu zostali wybrani w drodze otwartego konkursu.

Agnieszka Jankowska-Zduńczyk ma natomiast nadzieję, że pilotaż POZ PLUS pozwoli przede wszystkim przetestować nowe rozwiązania organizacyjne dotyczące koordynacji udzielania świadczeń i wypromować pracę zespołową.

Także dr Andrzej Zapaśnik, zarządzający uczestniczącą w projekcie POZ PLUS Przychodnią BaltiMed w Gdańsku, prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej, choć podziela wspomniane wcześniej uwagi, sądzi, że pozytywnym aspektem wprowadzenia pilotażu jest zmiana sposobu działania i organizacji pracy zespołu przychodni.

- Dużo wysiłku trzeba włożyć np. nie tylko w uruchomienie badań profilaktycznych, ale i programów edukacyjnych w zakresie zdrowego stylu życia, gdy stwierdzamy u pacjentów nieprawidłowości. Jest tam oferta porad dietetycznych, psychologicznych - tłumaczy.

Dodaje: - Po raz pierwszy przychodnia dostała narzędzie umożliwiające nie tylko szerokie działania interwencyjne, ale i edukujące pacjenta. To bardzo pozytywny punkt tego pilotażu, bo jedną z najważniejszych funkcji podstawowej opieki zdrowotnej powinno być właśnie postawienie na profilaktykę i zachowanie zdrowia.

Z doświadczeń Przychodni BaltiMed wynika, że dodatkowe badania już obciążają pielęgniarki w gabinecie zabiegowym i pozostawiają niewiele czasu na prowadzenie edukacji. - Zatem jeden z pierwszych wstępnych wniosków z pilotażu jest taki, że nowych zadań nie da się zrealizować w oparciu o dotychczasowe zasoby kadrowe. Natomiast środki są, ten program jest bardzo dobrze finansowany - mówi nam Andrzej Zapaśnik.

Potrzebne kompletne narzędzia
Zwraca uwagę, że placówkom realizującym projekt POZ PLUS brak jeszcze kompletnych narzędzi informatycznych i edukacyjnych podpowiadających standardy postępowania: - Mamy wiele pytań, na które jeszcze nie ma odpowiedzi, mimo życzliwości urzędników oddziału NFZ. Sądzę, że pewne rozwiązania łatwiej by było wprowadzić, gdyby na etapie przygotowywania projektu częściej pytano o zdanie lekarzy, praktyków - przekonuje.

- Lepiej czekać na finalne rozwiązania, nie działać w oparciu o szczątkowe informacje, by nie robić czegoś dwa razy z powodu błędu. Pilotaż charakteryzuje się tym, że tworzymy rzeczywistość. Wiemy, że musimy się nastawić na działania korygujące - mówi nam Maciej Krok, dyrektor Centrum Medycznego KROMED w Grybowie, realizującego projekt POZ PLUS. Dodaje, że - jak się wydaje - takie też założenie przyjęli twórcy projektu, bo w umowie placówki z NFZ zapisano, iż 50 proc. bilansów ma zostać zrealizowane do czerwca, a od lipca - czyli już tylko przez ostatnie pół roku trwania pilotażu - drugie 50 proc. bilansów.

NFZ w ramach wsparcia podmiotów realizujących program pilotażowy udostępnił 1 października internetową aplikacje AP-Pkuś. Aplikacja umożliwia wypełnienie online formularza bilansu podstawowego i pogłębionego oraz dokumentu dla pacjenta - Indywidualnego Planu Postępowania Zdrowotnego, a także wizyt edukacyjnych.

Jak przyznaje Maciej Krok, ze względu na brak kompletnych narzędzi na razie NZOZ nie prowadzi dużej akcji promocyjnej, by pacjenci nie odnieśli wrażenia, iż są źle obsługiwani. - Zdarzało się, że musieliśmy ponownie kogoś zaprosić, bo coś umknęło. Jeśli widzieliśmy potrzebę zmiany organizacji pracy, to zatrzymywaliśmy się na chwilę, żeby coś poprawić i po 3-4 dniach ruszaliśmy dalej. Sądzę, że do momentu pojawienia się pełnej aplikacji, przyjęcia pacjentów w programie tak mogą się odbywać - ocenia.

Pacjent... nie ma czasu
Problemem jaki na wstępnie pilotażu POZ PLUS dostrzeżono w  Centrum Medycznym KROMED jest pewna trudność w znalezieniu pacjentów do udziału w projekcie. Zapraszani nierzadko odpowiadają, że nie mają czasu.

- Pacjent musi nam, ale i sobie, poświęcić co najmniej dwie - dwie i pół godziny. Musi pojawić się przynajmniej dwa razy na bilans zdrowia, czyli na pierwsze badanie, potem podsumowanie, a w międzyczasie musi wykonać badania diagnostyczne, niektóre na czczo. Skoro chcemy szeroko wprowadzać profilaktykę, może warto rozważyć zmianę w prawie pracy, tak, by pracownicy mieli prawo do jednego dnia urlopu na badania? To może się wszystkim opłacić - rozważa Maciej Krok.

W warunkach CM KROMED pacjenci najbardziej zaawansowani w leczeniu w projekcie POZ PLUS to ci z wykrytymi schorzeniami kardiologicznymi. - Rozpoczynają proces terapeutyczny na poziomie poradni kardiologicznej. Od tej grupy pacjentów wyszliśmy, bo w tym zakresie widzieliśmy największe zapotrzebowanie. Inne grupy pacjentów są głównie w trakcie badań diagnostycznych - informuje dyrektor placówki.

W NZOZ w Grybowie podzielają zdanie innych świadczeniodawców, że program POZ PLUS wydaje się nadmiernie zbiurokratyzowany. - Choć co do tego przekonamy się ostatecznie, gdy będziemy mieć pełne wspierające nas oprogramowanie. Bardzo liczmy na dobre narzędzia - mówi dyrektor Krok.

NFZ rozpoczyna szkolenia
Jak informuje Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ, Fundusz rozpoczął cykl ogólnopolskich szkoleń specjalistycznych z zakresu ścieżek klinicznych opracowanych w narzędziu ADONIS, wraz z zapoznaniem uczestników kursu z pracą w systemie. Zakres merytoryczny szkoleń obejmuje opisywanie własnej organizacji w systemie, umiejętności właściwej interpretacji ścieżek klinicznych, zakres i zasady wykorzystania narzędzia w pilotażu POZ PLUS, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy gromadzonej w portalu oraz raportowania.

W ramach działań edukacyjnych przeznaczonych dla realizatorów projektu POZ PLUS trwają również prace nad przygotowaniem szkoleń w formie blended learning, obejmujących szkolenia stacjonarne oraz filmy instruktażowe stanowiące uzupełnienie proponowanej formy wsparcia.

- Szkolenia blended learning są przeznaczone dla lekarzy rodzinnych w celu wsparcia działania lekarzy POZ. Zmierzają ku rozszerzeniu ich kompetencji w zakresie diagnostyki i terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawu biodrowego i barkowego zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce - podaje rzeczniczka NFZ.

Dodaje: - Kolejną propozycją w ofercie działań edukacyjnych wspierających realizatorów pilotażu, nad którym obecnie pracuje zespół ekspertów, są szkolenia e-learningowe dedykowane promotorom zdrowia, w zakresie edukacji zdrowotnej prowadzonej w POZ PLUS, m.in.: aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania się, szczepień, unikania ryzyka zdrowotnego (palenia, nadmiernego picia alkoholu, nadwagi, upadków). Szkolenia będą udostępnione w listopadzie bieżącego roku.

Będzie kolejny pilotaż dla POZ?
Jak dowiedział się Rynek Zdrowia, Polska Fundacja Opieki Zintegrowanej, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej przygotowują projekt programu pilotażowego pod roboczą nazwą POZ OK. Celem tego projektu będzie przetestowanie modelu opieki koordynowanej nad pacjentami POZ dla podmiotów opiekujących się populacją do 10 tys. pacjentów.

Czy możliwe więc, że NFZ zdecyduje się na kolejny pilotaż opieki koordynowanej w POZ? - Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera pracę wspomnianego zespołu - odpowiada Sylwia Wądrzyk.

Czytaj też: Lekarze rodzinni napisali projekt pilotażu opieki koordynowanej dla małych POZ

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum