Pierwsze oznaki poprawy na rynku pracy w farmacji

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2013 13:24

W branży farmaceutycznej wciąż sytuacja na rynku pracy jest trudna, ale i w tym obszarze widać pierwsze oznaki poprawy. 39 proc. pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów w III kwartale, a 18 proc. zwalniać - wynika z analizy Antal International.

Antal International opublikował wyniki 14. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. W stosunku do poprzedniej edycji badania zwiększył się o 10 punktów procentowych odsetek pracodawców planujących zatrudnienie w branży farmaceutycznej. Cały czas jednak utrzymuje się wysoki odsetek firm planujących zwolnienia - 18 proc.

- Branża farmaceutyczna cały czas boryka się ze skutkami ustawy refundacyjnej, a także niekorzystną sytuacją rynkową. Firmy skupiają się na przedefiniowaniu modelu działania w celu zwiększenia efektywności. Postępująca konsolidacja na rynku aptecznym i hurtowym generuje zapotrzebowanie na doświadczonych menedżerów do spraw kluczowych klientów, którzy będą potrafili wdrożyć długofalowe strategie współpracy z partnerem. Natomiast rola przedstawicieli medyczno-farmaceutycznych będzie mniej istotna niż dotychczas - zauważa Joanna Kuzioła, p.o. menedżera Antal Sales & Marketing.

Jak ocenia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, wyniki badania jednoznacznie wskazują, że dla specjalistów i menedżerów praca jest.

Zaznacza: - Nie należy jednak zapominać, że pracodawcy szukają osób aktywnych, kreatywnych, z pomysłem na rozwój zarówno własny, jak i firmy. Warto zadbać o odpowiednią postawę na rynku pracy, pożądaną przez firmy. Kandydaci bierni, bez sukcesów zawodowych i bez pomysłu na siebie będą mieli coraz większe problemy na dynamicznym, lecz coraz bardziej wymagającym rynku.

Kondycja rynku pracy w obszarze farmacji w Polsce jest podobna, jak w pozostałych krajach europejskich. W Niemczech w tym obszarze 29 proc. pracodawców planuje rekrutację, a 6 proc. zwolnienia kadry średniego i wyższego szczebla. We Włoszech odsetek ten wynosi odpowiednio 40 proc. i 15 proc. Podobne wartości odnotowano w Holandii - 44 proc. badanych planuje zatrudnianie w branży farmaceutycznej, a 33 proc. zwalnianie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum