Pierwsze europejskie sieci referencyjne w opiece zdrowotnej - w przyszłym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2015 23:05

Nowe metody leczenia, leki czy urządzenia medyczne mogą powstać dzięki współpracy ekspertów z Unii Europejskiej w ramach europejskich sieci referencyjnych. Pierwsze sieci powstaną w przyszłym roku - poinformowano w czwartek (8 października) w Lizbonie.

Pierwsze europejskie sieci referencyjne w opiece zdrowotnej - w przyszłym roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas "Drugiej konferencji europejskiej na temat sieci referencyjnych - od planowania do wdrożenia", która rozpoczęła się w czwartek w stolicy Portugalii, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie i plan na najbliższe miesiące. Uczestnicy konferencji podkreślali, że sieci poprawią jakość, bezpieczeństwo i dostęp do wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej.

- To ważny moment w opiece zdrowotnej. Tworząc sieci, kroczymy wspólną europejską drogą, umożliwiając naszym obywatelom korzystanie z najlepszych zasobów wiedzy. Kluczowe jest, by sieci miały pełne wsparcie państw członkowskich. To pomysł bardzo chętnie przyjmowany przez portugalski rząd - uznaliśmy, że to ważne, aby mieć specjalistyczną wiedzę niezbędną do leczenia pacjentów z rzadkimi chorobami - powiedział minister zdrowia Portugalii Paulo Macedo.

Europejska sieć referencyjna (ERN) to sieć skupiająca świadczeniodawców i centra wiedzy w państwach członkowskich, w szczególności w zakresie chorób rzadkich oraz o złożonym charakterze, oparta na dobrowolnym udziale członków. Powstanie sieci przewiduje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Minister zdrowia Luksemburga Lydia Mutsch podkreśliła podczas konferencji, że sieci to element ukierunkowanej na pacjenta medycyny. - Oferują duży potencjał na różnych polach - pozwalają wzmocnić współpracę europejską, podnieść poziom wiedzy, mogą zaowocować innowacjami w medycynie, pomóc państwom członkowskim zapewnić najlepszą opiekę pacjentom. Państwom oferują dostęp do wiedzy i know-how, to szansa dla wszystkich, europejska solidarność - mówiła.

- Stowarzyszenia pacjentów walczą nawet od dekady, żeby to się zdarzyło. Eksperci i badacze, spróbujcie udowodnić, że ta piękna idea pomagania ludziom, którzy cierpią na rzadkie choroby, naprawdę może się spełnić - powiedział otwierając konferencję szef Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante) Xavier Prats Monne.

Jak mówił, pracujący nad powstaniem sieci są u kresu długiej podróży. - Ten, kto był w ten projekt zaangażowany, wie, że następne kroki też nie będą łatwe. Pacjenci, których dobro jest celem tych wysiłków, również wiedzą bardzo dobrze, że powstanie sieci nie spowoduje, że natychmiast znajdziemy dla nich terapię, państwa członkowskie wiedzą, że ciągle są znaki zapytania, ale nie mam wątpliwości, że to jest świetny pomysł i z waszą pomocą okaże się sukcesem - dodał.

Do końca tego roku mają się zakończyć prace nad instrukcją dla aplikujących. Kolejnym, zaplanowanym już na przyszły rok krokiem będzie wezwanie do składania aplikacji. Zgodnie z założeniami każda sieć musi zrzeszać co najmniej 10 członków z przynajmniej 8 krajów.

Swoje oczekiwania wobec ERN przedstawili podczas konferencji przedstawiciele Francji, Portugalii i Litwy - unijnych krajów o różnej wielkości. - Dzięki sieciom może się poprawić diagnostyka, leczenie i badania naukowe - to efekt większej liczby pacjentów i dzielenia doświadczeń; umożliwią też upowszechnienie najlepszych praktyk, a co za tym idzie - poprawę jakości opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej - mówił Patrice Dosquet z francuskiego Ministerstwa Zdrowia.

Przedstawiciele portugalskiego resortu zdrowia oczekują, że ERN usprawnią przepływ wiedzy, wesprą proces reorganizacji portugalskiej sieci szpitali referencyjnych, wzmocnią zaufanie Portugalczyków i pozostałych obywateli UE do portugalskiej medycyny, której wyniki będzie można miarodajnie porównać z najlepszymi osiąganymi w Europie. Niewielka, licząca niecałe 3 mln mieszkańców Litwa spodziewa się dostępu do badań niedostępnych w tym kraju.

Na powstanie sieci czekają z niecierpliwością pacjenci. - Prosimy o nie od 10 lat, ciężko pracowaliśmy, żeby iść w tym kierunku. Sieci muszą być mocno połączone, z centrami eksperckimi w państwach członkowskich i ścieżkami dla pacjentów - od pacjenta do lokalnego lekarza, przez centrum eksperckie do sieci europejskiej. Badania i nowe terapie rozwijają się szybko, innowacje powinny rozprzestrzeniać się w Europie jak najszybciej we współpracy między lekarzami - powiedział Yann le Cam z organizacji pacjentów Eurordis.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze