×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarska opieka domowa w 2017 roku - stawki są za niskie?

Autor: Centrum Prasowe PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 30 listopada 2016 18:48Zaktualizowano: 30 listopada 2016 19:00

Ze złożonych przez oddziały NFZ propozycji wysokości stawek za tzw. osobodzień w pielęgniarskiej opiece domowej na 2017 r, wynika, że chcą one za to świadczenie znacznie mniej niż zakłada rekomendowana przez AOTMiT stawka bazowa.

Pielęgniarska opieka domowa w 2017 roku - stawki są za niskie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdecydowania większość wojewódzkich oddziałów NFZ nie zastosuje się do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w zakresie stawki bazowej świadczenia długoterminowej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych na poziomie 30,08 zł.

Tak wynika ze złożonych przez oddziały deklaracji wysokości stawek za tzw. osobodzień na rok 2017. Chcą one za pielęgniarską opiekę domową płacić znacznie mniej. Niektóre nawet o 30 proc.

- Według szacunków dostępnych Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie odpowiedniego poziomu świadczeń opieki pielęgniarskiej realizowanych w domu pacjenta na poziomie wymaganym przez NFZ, powinno wynosić 36 zł za osobodzień - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

- Zejście poniżej tej kwoty odbija się na jakości oferowanych świadczeń - uważa dr Szawałkiewicz.

Z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ jedynie trzy oferują stawkę 30,08 zł za osobodzień świadczenia. Pozostałe województwa wyceniają je na ok. 25 zł (świętokrzyskie i wielkopolskie), 24 zł (lubelskie i opolskie), a województwo łódzkie nawet na 22,60 zł - wynika z informacji przekazanej mediom przez Koalicję.

Członkowie Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" są zaniepokojeni dysproporcjami w wycenie świadczeń w poszczególnych województwach.

Większość oddziałów NFZ nie uwzględnia rekomendacji Agencji w propozycjach finansowych na 2017 r., choć - jak twierdzi Koalicja - prezes Funduszu deklarował, że stawki te wzrosną od stycznia 2017 roku, a oddziały wojewódzkie NFZ otrzymały z centrali środki finansowe na ten cel.

Koalicja zwraca także uwagę, że takie działania powodują pogłębienie się różnic pomiędzy poszczególnymi rejonami kraju i wewnątrz danego województwa. Tymczasem koszt opieki nad pacjentem jest zbliżony w całym kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze