Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: sejm.gov.pl, Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 06:20

Skandal z dodatkami covidowymi. Pielęgniarkom z Izby Przyjęć zabrano dodatkowe pieniądze. O powody tej decyzji oraz o pilne przywrócenie świadczeń zaapelował w interpelacji poseł Jan Szopiński. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymał kuriozalną odpowiedź.

Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
Pielęgniarkom z Izby Przyjęć zabrano dodatek covidowy Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady przyznawania dodatków covidowych, ale sprawa ta wywołała jeszcze większą dyskusję
  • Wielu pracowników podmiotów leczniczych skarży się na fakt, że choć świadczenie im się należy, bo pracują przy zwalczaniu pandemii, nie otrzymują go
  • W sprawie pielęgniarek z Bydgoszczy, którym dodatki covidowe odebrano, interpelował do Ministerstwa Zdrowia poseł Jan Szopiński 
  • Odpowiedź z MZ podpisana przez wiceministra Piotra Brombera budzi jednak jeszcze więcej pytań, niż odpowiedzi

Czytaj: Jest nowy dodatek covidowy. Po 5 tys. zł dla zawodów niemedycznych

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Poseł pyta ministra zdrowia o dodatki covidowe dla pielęgniarek

Poseł Jan Szopiński wystosował interpelację do ministra zdrowia "w sprawie pozbawienia pielęgniarek z Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2".

Podkreślił, że względu na wyjątkową specyfikę placówki, pielęgniarki pracujące w izbie przyjęć uczestniczą w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie oraz zakażonymi. Często nie mają możliwości zachowania dystansu z pacjentami, więc są w ciągłym narażeniu na infekcję.

- W tej sytuacji niesprawiedliwe i nieadekwatne do trybu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy jest odebranie tym pracownikom od dnia 1 czerwca 2021 roku dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób wykonujących zawody medyczne – napisał poseł Szopiński.

Sprawdź: Dodatek covidowy. Tylko do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Szopiński: apeluję o przywrócenie dodatkowego świadczenia

Poseł przypomina, że m.in. Izba Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy regularnie przyjmuje zakażonych pacjentów, co sprawia, że medycy stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. W związku z tym apeluje do ministra zdrowia o przywrócenie dodatku covidowego.

- W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z apelem o pilne przywrócenie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla personelu izb przyjęć szpitali, uczestniczącego w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonującego czynności medyczne w bezpośrednim, stałym kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi, w tym dla pielęgniarek Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy, wraz ze spłatą zaległych należności od dnia 1 czerwca 2021 roku – czytamy.

Szopiński przy okazji poprosił ministra o odpowiedź na pytania o to, dlaczego odmówiono pielęgniarkom z Bydgoszczy świadczenia i kiedy otrzymają one spłatę należności.

Zobacz też: Dodatki dla salowej i sanitariusza. "Wstyd że państwo oszczędza na tych, co zarabiają najmniej"

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Pielęgniarkom odebrano dodatek covidowy. Wiceminister tłumaczy dlaczego

Na interpelację z 5 listopada pod koniec miesiąca - 26 listopada - odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. 

W wyjaśnieniu można przeczytać, że zmiana polecenia związana ze świadczeniami uwzględniła fakt, że "pracownicy podmiotów leczniczych w pierwszej kolejności - jako tzw. grupa „0” - uzyskali dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień".

Oprócz tego wiceszef resortu zdrowia wyjaśnił, że dodatki covidowe przysługują osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażonych koronawirusem, a także pracującym na oddziałach zapewniających łóżka covidowe.

- Jednocześnie informuję, że ewentualne dalsze zmiany w zakresie decyzji dotyczących dodatkowych świadczeń pieniężnych za pracę przy COVID-19 będą wynikały z przebiegu epidemii i skali zaangażowania jednostek systemu ochrony zdrowia w działania bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – dodał Bromber.

Sprawdź: Kolegium Lekarzy Rodzinnych ma nowy zarząd

45 organizacji medycznych chce zaostrzenia restrykcji. Apel bez odzewu

MZ powołał nowy zespół. Ma przygotować reformę kształcenia lekarzy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze