Pielęgniarki żądają podwyżek. Ile teraz zarabiają?

Autor: czestochowskie24.pl/ Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2015 20:39

W całym kraju w kwietniu odbyły się protesty pielęgniarek i położnych, ale konflikt tli się od dawna. Pielęgniarki chcą wyższych zarobków i lepszych warunków pracy. Ile naprawdę zarabiają pielęgniarki?

Pielęgniarki żądają podwyżek. Ile teraz zarabiają?
Fot. archiwum

Pielęgniarki i położne zapowiadają również, że 12 maja odejdą od łóżek pacjentów, jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione. Takiej sytuacji nie wyobrażają sobie lekarze, zwracając uwagę na błędy systemowe.

- Dobrze wyszkolona pielęgniarka to jest skarb, to jest 70 proc. sukcesu terapeutycznego - zaznacza Sławomir Strzelczyk, rzecznik Praw Lekarza z Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie.

Ze staraniami pielęgniarek, choćby o wyższe płace i lepsze warunki pracy, utożsamiają się lekarze. - Ich praca jest dramatycznie niezauważalna i bardzo źle opłacona - dodaje lekarz.

Obecnie minimalna płaca brutto w Polsce to 1750 zł, czyli niecałe 1300 zł „na rękę”. Urzędowo liczona średnia płaca wynosi tymczasem ok. 4 tys. zł brutto. Co wobec tego mówią pielęgniarki i położne?

- Bardzo nie podobają nam się umowy śmieciowe - mówi Halina Synakiewicz, przewodnicząca częstochowskiej OIPiP. - Niestety pielęgniarki pracują na kilku etatach i póki co zatykają dziurę pokoleniową, która już jest bardzo duża. Brakuje nam młodych pielęgniarek.

Dodaje: - Dużo z tych młodych, które kończą szkoły na naszym terenie, niestety przychodzi do nas po wydanie zaświadczeń dla potrzeb Unii Europejskiej, czyli wiemy już, że na pewno wyjadą za granicę, gdzie zdecydowanie lepiej będą zarabiać. Na przykład w Norwegii pielęgniarka w przeliczeniu na złotówki otrzymuje 14 tys., zł miesięcznie. W Niemczech, bliżej nas, 8 do 10 tys. zł miesięcznie. Natomiast w Polsce 1,800 do 2,200 zł. Takie mamy wyniki statystyczne mówiące o wysokości zarobków na naszym terenie.

Więcej: http://czestochowskie24.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum