Pielęgniarki z Lipska chcą konkretów!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 listopada 2008 11:29

Jak poinformowała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Lipsku Marzena Stępień, w piątek późnym wieczorem Rada Powiatu w Lipsku (woj. mazowieckie) podczas nadzwyczajnej sesji podjęła stanowisko w sprawie sytuacji w Szpitalu Powiatowym. Zgodnie z nim dyrekcja szpitala ma czas do 1 grudnia, by opracować program naprawczy, z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzeń od 1 stycznia 2009 r.

Radni zobowiązali też starostę lipskiego, by dopilnował zawarcia porozumienia płacowego dyrekcji ze związkami zawodowymi, obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. - w ramach zaoszczędzonych pieniędzy oraz środków uzyskanych z kontraktu z NFZ na przyszły rok. Pielęgniarki nie zdecydowały się jednak przerwać protestu.

- Obawiamy się, że znowu skończy się na pustych słowach - stwierdziła Marzena Stępień komentując wynik posiedzenia Rady Powiatu.

Dodała, że siostry nadal rozważają ewentualność strajku generalnego, ale są gotowe do rozmów. - Chcemy usłyszeć konkrety. Jeśli mówi się o restrukturyzacji, to chcemy wiedzieć, na czym ma ona konkretnie polegać. Jeśli wspomina się o podwyżkach w styczniu, to chcemy wiedzieć, na ile możemy liczyć - zastrzegła szefowa miejscowego OZPiP.

Protest lipskich pielęgniarek trwa od wtorku. Ok. 170 sióstr okupuje szpital, a ponad 20 prowadzi protest głodowy. Kobiety rozłożyły materace na korytarzach oraz w oddziale przeznaczonym do remontu i spędzają tam całe dnie i noce.

- Pielęgniarki pracują normalnie, według grafika. Pacjenci mają więc zapewnioną opiekę - zaznaczyła Stępień.

Pielęgniarki żądają podwyżki od września br. w wysokości 500 zł do wynagrodzenia zasadniczego, ale jak - podkreślają - gotowe są na ustępstwa.

Według dyrekcji szpitala, wzrost płac pielęgniarek wchodzi w grę być może po nowym roku, kiedy placówka będzie miała podpisany kontrakt z NFZ, ale na razie za wcześnie jest - zdaniem dyrekcji - by mówić o konkretach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum