×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki wygrały w sądzie. Szpital musi wypłacić im roczne wyrównanie

Autor: oprac. MP • Źródło: STV.INFO/Rynek Zdrowia27 czerwca 2023 16:30

Sąd Rejonowy w Sandomierzu uznał, że szpital w Staszowie ma wypłacić wyrównanie wynagrodzenia za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 pielęgniarkom i położnym, które nie miały wyższego wykształcenia - informuje STV.INFO.

Pielęgniarki wygrały w sądzie. Szpital musi wypłacić im roczne wyrównanie
Pielęgniarki otrzymają roczne wyrównanie płac. Wygrały sprawę w sądzie Fot. AdobeStock

 

 

Pielęgniarki wygrały w sądzie. Otrzymają roczne wyrównanie

Pielęgniarki i położne szpitala w Staszowie bez tytułu magistra i lub licencjata otrzymywały niższe wynagrodzenie niż ich koleżanki z wyższym wykształceniem.

Jak informuje STV.INFO pielęgniarki te - czująć się dyskryminowane - złożyły pozwy w sądzie. Sąd uznał ich roszczenia i nakazał wypłacić wyrównanie wynagrodzenia za okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022.

- W szpitalu doszło do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Pielęgniarki wykonującą tę samą pracę otrzymywały różne wynagrodzenia - wyjaśnił sędzia prowadzący rozprawę pielęgniarek. 

- Nie może być takiej sytuacji, iż pracodawca za tę samą pracę, tej samej jakości, tej samej wartości wynagradza pracowników w różny sposób - podsumowywał wyrok dotyczący ok. 70 pielęgniarek i położnych.

Wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności. Ze względu na złą sytuację finansową szpitala, sąd zwolnił lecznicę z kosztów sądowych.

STV.INFO wylicza jednak, że szpital musi zapłacić na rzecz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - Międzyzakładowa Organizacja Związkowa przy szpitalu w Staszowie ponad 8 tys. zł tytułem zastępstwa procesowego.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze