Pielęgniarki wchodzą w spór zbiorowy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2013 12:17

Pielęgniarki i położne w całym kraju rozpoczęły procedury wchodzenia w spory zbiorowe z pracodawcami. Akcję protestacyjną ogłosił Zarząd Krajowy OZZPiP. Pielęgniarki żądają przestrzegania norm zatrudnienia w wymiarze zapewniającym możliwość realizacji standardów opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Pielęgniarki wchodzą w spór zbiorowy

Jak mówi portalowi rynekzdrowia. Ewa Obuchowicz, rzecznik Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w całym kraju trwaja przygotowania do akcji protestacyjnej. - Dajemy sobie trochę czasu, tak by wszystko odbyło się zgodnie z procedurami przeprowadzania sporu zbiorowego. Mam jednak informacje, że w kilku placówkach akcja już się rozpoczęła - mówi Obuchowicz.

Dodaje: - Żądamy przede wszystkim przestrzegania norm zatrudnienia w wymiarze zapewniającym bezpieczeństwo pacjentów i możliwość realizacji standartów opieki pielęgniarskiej i położniczej na wysokim poziomie. Określenia np., jak długo może dyżurować pielęgniarka, czy ile powinno ich być na oddziale. Możliwym jest, do sugerowanych żądań, dopisanie i takich, które sa specyficzne (np. płacowe) dla poszczególnych jednostek.

Spór dotyczy rozporządzenia ministra zdrowia z 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

W rozporządzeniu podano metodologię naliczania norm pracy, ale wykreślono z niego - figurujący w projekcie rozporządzenia - czas potrzebny na wykonanie czynności przy pacjentach.

Punkty, których brak w rozporządzeniu, protestujące chcą wynegocjować same z dyrektorami szpitali. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum