KL/Rynek Zdrowia | 03-08-2015 17:01

Pielęgniarki w MZ: miało być ostatnie spotkanie, nie ustalono nic

3 sierpnia pielęgniarki ponownie spotkały się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Liczono, że tym razem będzie to ostatnie spotkanie, jednak wciąż stronom nie udało się wypracować kompromisu ws. pielęgniarskich wynagrodzeń.

28 lipca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło swój projekt porozumienia. Ten został jednak odrzucony przez pielęgniarki.  

Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała Rynkowi Zdrowia, że  dziś (3 sierpnia) pielęgniarki przyniosły do resortu swój projekt porozumienia. 

- Jak zostanie przyjęty przez ministerstwo ? Tego jeszcze nie wiemy. Liczymy, że na odpowiedź nie będziemy musiały długo czekać. W końcu nasze postulaty są dobrze znane - komentuje.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu ministerstwo zaproponowało pielęgniarkom podwyżki w wysokości 300 zł brutto w tym roku. Jak mówiła nam wówczas Dargiewicz zaproponowane warunki nie odpowiadają oczekiwaniom środowiska i dalece odbiegają od wcześniejszych ustaleń ( pielęgniarki żądały podwyżki w wysokości 1500 zł). 

Podkreślała,  że nadal brak propozycji finansowych na kolejne lata. Przewodnicząca przypominała, że  zakładowe organizacje związkowe OZZPiP są w sporach zbiorowych z pracodawcami, co daje możliwość prowadzenia akcji protestacyjnych i strajkowych.  

Według wcześniejszych zapowiedzi związku, we wrześniu miałby zostać przeprowadzony strajk generalny pielęgniarek i położnych.