×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki w DPS-ach bez ustawowych podwyżek. Nie będzie refundacji kosztów zatrudnienia z NFZ

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 09:00

Domom Pomocy Społecznej (DPS) coraz trudniej zatrudniać pielęgniarki. Odstraszają je zarobki, które są nieporównywalnie niższe niż w zakładach opieki zdrowotnej. Projekt ustawy, który miał umożliwić DPS-om zawieranie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, utknął w konsultacjach. A resort, jak przyznaje wiceminister Waldemar Kraska, aktualnie nie planuje refundacji kosztów zatrudnienia w DPS-ach pielęgniarek.

Pielęgniarki w DPS-ach bez ustawowych podwyżek. Nie będzie refundacji kosztów zatrudnienia z NFZ
DPS-om coraz trudniej znaleźć kadrę medyczną. Pielęgniarkom bardziej opłaca się pracować w szpitalu lub poradni Fot. AdobeStock
  • O zmianę statusu pracowników ochrony zdrowia i refundację kosztów zatrudnienia pielęgniarek w DPS-ach upomniała się w interpelacji posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz
  • Medycy pracujący w domach pomocy społecznej są pracownikami sektora pomocy społecznej, więc nie obowiązuje ich siatka minimalnych płac w ochronie zdrowia
  • W rezultacie DPS-om coraz trudniej znaleźć kadrę medyczną. Niewiele wiadomo też co będzie z zapowiadaną nowelizacją ustaw o pomocy społecznej i działalności leczniczej

Pielęgniarki w DPS-ach. Coraz mniej chętnych do pracy, a zmian ustawowych nie widać  

Domy pomocy społecznej nie są zakładami opieki zdrowotnej, ale jednostkami pomocy społecznej. W rezultacie zatrudnionych w nich pielęgniarek i opiekunów medycznych omijają podwyżki gwarantowane ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. To z kolei skutkuje tym, że DPS-om coraz trudniej znaleźć kadrę medyczną. 

Pielęgniarki i opiekunów odstraszają zarobki, które są dziś nieporównywalnie niższe niż w zakładach opieki zdrowotnej. Sytuację medyków w DPS-ach miała zmienić na lepsze ustawa o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o działalności leczniczej, która miała umożliwić placówkom  m.in. zawieranie umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale utknęła w konsultacjach. Wiceminister Maciej Miłkowski potwierdził nawet podczas październikowego posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że jej projekt zaliczył falstart. W toku analiz okazało się bowiem, że tylko część pensjonariuszy DPS-ów mogłaby zostać objęta kontraktem z NFZ, a środki na podwyżki wynagrodzeń nadal musiałaby pochodzić z innych źródeł. 

O zmianę statusu pracowników ochrony zdrowia i refundację kosztów zatrudnienia pielęgniarek w DPS-ach upomniała się więc w interpelacji posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- DPS-y zmagają się z coraz większymi problemami kadrowymi. Przyczyną są przede wszystkim drastyczne różnice w zarobkach między pielęgniarkami pracującymi w systemie opieki zdrowotnej a tymi, które są zatrudnione w systemie opieki społecznej. Czy ministerstwo zakłada wprowadzenie refundacji kosztów zatrudnienia w DPS-ach pielęgniarek oraz rehabilitantów ze środków NFZ lub Ministerstwa Zdrowia - dopytuje posłanka. 

Wiceminister Waldemar Kraska nie ma jednak dobrych informacji.

- Aktualnie Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzenia refundacji kosztów zatrudnienia w DPS pielęgniarek i rehabilitantów ze środków NFZ lub MZ - napisał w odpowiedzi na interpelację. 

Rozwiązaniem nowe kompetencje dla opiekunów medycznych? 

Przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem MZ z 24 września 2013 r., w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, świadczenia gwarantowane pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) m.in. obejmują:

  • wizytę realizowaną w domu świadczeniobiorcy, w przypadkach uzasadnionych medycznie;
  • wizytę realizowaną w warunkach ambulatoryjnych w bezpośrednim kontakcie ze świadczeniobiorcą lub na odległość przy użyciu systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

- Świadczenia pielęgniarki POZ realizowane w domu świadczeniobiorcy, w tym również w domu pomocy społecznej, odbywają się zgodnie z ustalonym dla świadczeniobiorcy indywidualnym planem opieki - czytamy dalej w odpowiedzi wiceministra. 

Kraska podkreśla także, że mając na uwadze wykorzystanie istniejącego potencjału zawodu opiekuna medycznego, rozszerzone zostały zadania zawodowe opiekunów medycznych o dodatkowe czynności, które wcześniej leżały w kompetencjach pielęgniarek i położnych.

- Dotychczas opiekun medyczny wykonywał czynności stricte pielęgnacyjne, a po wprowadzeniu nowej podstawy programowej są to również czynności pielęgnacyjno-medyczne (np. pobranie krwi, podawanie leków, wykonywanie iniekcji podskórnych). Natomiast pielęgniarki w toku kształcenia zawodowego uzyskują kwalifikacje i uprawnienia m.in. do podawania leków różnymi drogami - wyjaśnia wiceminister. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze