×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki tracą przez Polski Ład. Wicemarszałek Sejmu interpeluje do ministra zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia02 lutego 2022 12:00Aktualizacja: 03 lutego 2022 10:04

Polski Ład uderzył w zarobki pielęgniarek i położnych. W sprawie interpelację do ministra zdrowia skierowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Pielęgniarki tracą przez Polski Ład. Wicemarszałek Sejmu interpeluje do ministra zdrowia
Polski Ład i zmiany podatkowe mocno wpłynęły na wynagrodzenia pielęgniarek Fot. PTWP
 • Polski Ład i nowe przepisy podatkowe wywołują szereg wątpliwości i pytań. Wiele grup zawodowych narzeka, że traci na zmianach
 • Interpelację tej sprawie do ministra zdrowia wystosowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nawiązała w piśmie do trudnej sytuacji pielęgniarek i położnych
 • - Straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia – podkreśliła marszałek

Polski Ład niekorzystny dla pielęgniarek i położnych

Polski Ład i zmiany podatkowe w negatywny sposób odbijają się na niektórych grupach zawodowych, w tym medykach. Problematyczne kwestie związane z wynagrodzeniem w ochronie zdrowia stały się pretekstem do wystosowania do ministra zdrowia interpelacji od wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Jak zaznaczyła na wstępie pisma, docierają do niej wieści związane z możliwymi skutkami wprowadzenia zmian podatkowych dla pielęgniarek i położnych, ponieważ podejmują one prace w więcej niż w jednym miejscu.

- Jeszcze więcej stracą te, które samotnie wychowują dzieci, a z początkiem roku pozbawiono je możliwości wspólnego rozliczania podatkowego wraz z dziećmi. W konsekwencji, straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia – zaznaczyła wicemarszałek.

Pytania do ministra zdrowia

W związku z licznymi wątpliwościami, wicemarszałek Kidawa-Błońska poprosiła ministra zdrowia o odpowiedź na trzy nurtujące pytania:

 1. Czy z Ministerstwem Zdrowia konsultowane były założenia Polskiego Ładu w zakresie wynagrodzeń personelu medycznego?
 2. Jakie ministerstwo przewiduje konsekwencje zmian podatkowych dla wynagrodzeń personelu medycznego, z wyszczególnieniem pensji pielęgniarek i położnych?
 3. Czy ministerstwo zakłada możliwość spadku zatrudnienia w ochronie zdrowia w efekcie wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie?

Problemy pracowników w ochronie zdrowia

Przypomnijmy, blisko 20 proc. pracowników systemu ochrony zdrowia oraz opieki socjalnej łączy umowę o pracę z umową zlecenie czy też jednoosobową działalnością gospodarczą. Z tego też powodu wynagrodzenia są znacznie powyżej średniej krajowej, a także uzyskali znaczne podwyżki wynagrodzeń.

Eksperci są zgodni co do tego, że powinny zostać znowelizowane przepisy w taki sposób, aby złożenie oświadczenia umożliwiające korzystanie z kwoty zmniejszającej podatek było możliwe w każdej chwili. Specjaliści są także zdania, że oświadczenie powinno być dostępne również dla osób z umową zlecenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze