Pielęgniarki tracą przez Polski Ład. Wicemarszałek Sejmu interpeluje do ministra zdrowia
Polski Ład uderzył w zarobki pielęgniarek i położnych. W sprawie interpelację do ministra zdrowia skierowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Polski Ład i nowe przepisy podatkowe wywołują szereg wątpliwości i pytań. Wiele grup zawodowych narzeka, że traci na zmianach
- Interpelację tej sprawie do ministra zdrowia wystosowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nawiązała w piśmie do trudnej sytuacji pielęgniarek i położnych
- - Straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia – podkreśliła marszałek
Polski Ład niekorzystny dla pielęgniarek i położnych
Polski Ład i zmiany podatkowe w negatywny sposób odbijają się na niektórych grupach zawodowych, w tym medykach. Problematyczne kwestie związane z wynagrodzeniem w ochronie zdrowia stały się pretekstem do wystosowania do ministra zdrowia interpelacji od wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Jak zaznaczyła na wstępie pisma, docierają do niej wieści związane z możliwymi skutkami wprowadzenia zmian podatkowych dla pielęgniarek i położnych, ponieważ podejmują one prace w więcej niż w jednym miejscu.
- Jeszcze więcej stracą te, które samotnie wychowują dzieci, a z początkiem roku pozbawiono je możliwości wspólnego rozliczania podatkowego wraz z dziećmi. W konsekwencji, straty mogą zniechęcić do podejmowania dodatkowego zatrudnienia, co pogorszy sytuację kadrową w ochronie zdrowia – zaznaczyła wicemarszałek.
Pytania do ministra zdrowia
W związku z licznymi wątpliwościami, wicemarszałek Kidawa-Błońska poprosiła ministra zdrowia o odpowiedź na trzy nurtujące pytania:
- Czy z Ministerstwem Zdrowia konsultowane były założenia Polskiego Ładu w zakresie wynagrodzeń personelu medycznego?
- Jakie ministerstwo przewiduje konsekwencje zmian podatkowych dla wynagrodzeń personelu medycznego, z wyszczególnieniem pensji pielęgniarek i położnych?
- Czy ministerstwo zakłada możliwość spadku zatrudnienia w ochronie zdrowia w efekcie wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie?
Problemy pracowników w ochronie zdrowia
Przypomnijmy, blisko 20 proc. pracowników systemu ochrony zdrowia oraz opieki socjalnej łączy umowę o pracę z umową zlecenie czy też jednoosobową działalnością gospodarczą. Z tego też powodu wynagrodzenia są znacznie powyżej średniej krajowej, a także uzyskali znaczne podwyżki wynagrodzeń.
Eksperci są zgodni co do tego, że powinny zostać znowelizowane przepisy w taki sposób, aby złożenie oświadczenia umożliwiające korzystanie z kwoty zmniejszającej podatek było możliwe w każdej chwili. Specjaliści są także zdania, że oświadczenie powinno być dostępne również dla osób z umową zlecenie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)