Pielęgniarki spotkają się z wiceministrem Markiem Haberem

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2009 11:55

W poniedziałek, 9 listopada w samo południe w Ministerstwie Zdrowia spotkają się przewodniczący Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych z wiceministrem zdrowia Markiem Haberem. Głównym tematem spotkania ma być określenie m.in. zakresu finansowania opieki pielęgniarskiej.

Pielęgniarki spotkają się z wiceministrem Markiem Haberem
Bez opieki pielęgniarskiej od nowego roku może pozostać około 17 tysięcy ciężko chorych pacjentów, po udarach, z odleżynami, wymagających profesjonalnej opieki pielęgniarskiej...

W trakcie spotkania omawiana będzie również dostępności mieszkańców domów pomocy społecznej do opieki pielęgniarskiej finansowanej ze środków publicznych, zapewnienie finansowania w 2010 roku pielęgniarskiej opieki domowej długoterminowej a także kwestii finansowania kosztów druku zaświadczeń o prawie wykonywania zawodu pielęgniarki / położnej.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że jako grupa inicjatywna tego spotkania oczekują podania strategii dotyczącej pracy pielęgniarek również tej długoterminowej.

– Dla nas ważny jest program, jaki rząd chce realizować jeżeli chodzi o całokształt opieki pielęgniarskiej w zakresie świadczeń zarówno długoterminowych, jak i tych podstawowych. Nie ukrywamy, że tryb konsultacji społecznych projektów rozporządzeń Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki zdrowotnej jest dla nas mówiąc delikatnie niezbyt taktowny, by nie powiedzieć haniebny. Zwyczajnie zbyt krótki zarówno dla świadczeniodawców, jak i świadczeniobiorców.

Elżbieta Buczkowska podkreśla, że bez opieki pielęgniarskiej od nowego roku może pozostać około 17 tysięcy ciężko chorych pacjentów, po udarach, z odleżynami, wymagających profesjonalnej opieki pielęgniarskiej.

Z kolei na wtorek, 10 listopada zwołana została Komisja Trójstronna, w której omawiana ma być sytuacja w ochronie zdrowia. Jak ocenia w rozmowie z rynkiemzdrowia.pl Dorota Gardias, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych będzie to spotkanie w sprawie coraz gorszej, a wręcz agonalnej sytuacji szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum