Pielęgniarki pytają ministra zdrowia o wycenę porady w POZ

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NIPiP09 lutego 2022 07:00

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych pyta ministra zdrowia, skąd zwłoka w wycenie porady pielęgniarki i położnej w POZ.  - Niezrozumiałym wydaje się ponad dwuletni okres oczekiwania na wycenę  świadczeń - ocenia NRPiP.

Pielęgniarki pytają ministra zdrowia o wycenę porady w POZ
Pielęgniarki pytają ministra zdrowia o wycenę porady w POZ Fot. AdobeStock
  • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych pyta ministra zdrowia, na jakim etapie jest wycena porady pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)
  • - Niezrozumiałym wydaje się ponad dwuletni okres oczekiwania na wycenę wyżej wymienionych świadczeń, zwłaszcza w trwającym okresie pandemii, gdzie znacznie ograniczyła się dostępności do świadczeń w POZ - ocenia NRPiP
  • - Finansowanie ww. świadczeń przełoży się na zapewnienie odpowiedniego dostępu do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które będą korzystnym rozwiązaniem dla świadczeniobiorców, a także świadczeniodawców

Pielęgniarki pytają, skąd zwłoka z wyceną porady w POZ

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wystąpiła do ministra zdrowia z pytaniem, na jakim etapie jest wycena porady pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

- Należy podkreślić, iż finansowanie ww. świadczeń przełoży się na zapewnienie odpowiedniego dostępu do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które będą korzystnym rozwiązaniem dla świadczeniobiorców, a także świadczeniodawców - czytamy w piśmie NRPiP, które podpisała Mariola Łodzińska, wiceprezes Izby.

"Niezrozumiałym wydaje się ponad dwuletni okres oczekiwania na wycenę świadczeń"

Przypomina, iż zarządzenie Prezesa NFZ z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, wprowadziło wartość procedur, które samodzielnie mogą wykonać pielęgniarka i położna w poradni chirurgii ogólnej, diabetologicznej, kardiologicznej oraz porady położnej w zakresie położnictwa i ginekologii,
których możliwość realizowania określono w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki.

- W związku z powyższym w ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zupełnie niezrozumiałym wydaje się ponad dwuletni okres oczekiwania na wycenę ww. świadczeń zwłaszcza w trwającym okresie pandemii, gdzie znacznie ograniczyła się dostępności do świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej - ocenia. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum