Pielęgniarki protestują w całej Polsce - chcą podwyżki i norm zatrudnienia

Autor: Polskie Radio, Kurier Poranny, MS/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2015 10:07

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce wzrostu wynagrodzeń jako niezbędnego czynnika powstrzymującego emigrację, odejście od wykonywania zawodu i zachętę dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich i położniczych. Żąda też określenia norm zatrudnienia na poszczególnych oddziałach.

Pielęgniarki protestują w całej Polsce - chcą podwyżki i norm zatrudnienia
Fot. archiwum

W wielu miastach odbędą się akcje informacyjne, pikiety, marsze milczenia i demonstracje. Akcja zyskała poparcie lekarzy. Manifestacje zapowiadają m.in. pielęgniarki z podlaskiego. W środę (22 kwietnia) ok. 200 z nich wybiera się na dzisiejszą manifestację przed urzędem marszałkowskim w Białymstoku. W Warszawie będą plakaty, ulotki oraz informacje w metrze, zamieszczone na nośnikach.

Pielęgniarki z województwa zachodniopomorskiego będą natomiast od południa pikietować urząd wojewódzki w Szczecinie. Kilkaset osób ma wziąć też udział w proteście przed Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Jego hasło "kto zrozumie ciszę" nawiązuje do problemu nagłaśnianego od wielu lat przez tę grupę zawodową. Pielęgniarki od dawna sygnalizują o pogarszających się warunkach pracy i wynagradzania. 

Dzisiejsze manifestacje to początek szeregu akcji protestacyjnych. Na 12 maja zapowiadany jest ogólnopolski strajk z odejściem od łóżek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum