×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki pracują mimo wieku emerytalnego. Wypełniają luki kadrowe we wszystkich szpitalach

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wrocławska, Rynek Zdrowia06 lutego 2023 13:00

Średnia wieku pielęgniarki z Dolnego Śląska wynosi 55 lat. Jak wynika z relacji Gazety Wrocławskiej, w mieście nie ma szpitala, w którym nie pracowałyby pielęgniarki-emerytki.

Pielęgniarki pracują mimo wieku emerytalnego. Wypełniają luki kadrowe we wszystkich szpitalach
W szpitalach pracują pielęgniarki w wieku emerytalnym. Fot. AdobeStock
 • Przypomnijmy: z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w 2022 roku średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi dokładnie 53,7, a położnych - 51,3
 • W tym samym raporcie wskazano także, że w 2030 roku aż 65 proc. pielęgniarek i 60 proc. położnych zatrudnionych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych
 • Problem braku zastępstwa pokoleniowego uwidacznia się m.in. we Wrocławiu, gdzie w tamtejszych szpitalach zatrudnione są pielęgniarki-emerytki
 • Zaledwie 3 proc. stanowią panie, które pracują w zawodzie od roku do pięciu lat, co wynika z informacji przekazanych Gazecie Wrocławskiej przez Dolnośląską Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu

W szpitalach pracują pielęgniarki-emerytki

Przypomnijmy: zgodnie z raportem NIPiP w 2030 roku aż 65 proc. pielęgniarek oraz 60 proc. położnych zatrudnionych będzie w wieku, który uprawnia do świadczeń emerytalnych. 

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce w 2022 roku wynosiła dokładnie 53,7 (w 2021 - 53,2), a położnych - 51,3 (rok wcześniej - 51). Prognoza na kolejne lata wskazuje, że średnia wieku z każdym kolejnym rokiem będzie się zwiększała. Co więcej, w 2022 roku 76 388 pielęgniarek i położnych pracowało mimo  uzyskania wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.

Problemy związane z luką pokoleniową uwidaczniają się m.in. we Wrocławiu. Jak podaje Gazeta Wrocławska, w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza łącznie pracuje 284 pielęgniarek i położnych. W 2022 roku szpital zatrudnił 47 położnych oraz 19 pielęgniarek.

– Zatrudniamy 155 położnych, wśród których są 24 emerytki. Trzy kolejne panie wiek emerytalny osiągną w tym roku. Z kolei, jeśli chodzi o pielęgniarki, mamy ich w szpitalu 129, z czego 28 jest w wieku emerytalnym, a osiem przejdzie na emeryturę w tym roku – poinformowała Gazetę Wrocławską dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora placówki.

Podobne sytuacje są zauważalne w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką – pracuje tam 470 pielęgniarek, z czego 85 to emerytki. W tym roku zaś 22 panie zdobędą uprawnienia emerytalne. Z relacji Gazety wynika także, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego w 2022 roku zatrudniono 68 pielęgniarek, ale już w tym roku 57 pań osiągnie wiek emerytalny.

Niepokojące statystyki we Wrocławiu

Gazeta przytacza także statystyki dotyczące największej placówki we Wrocławiu, czyli Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tam zatrudnionych jest 1205 pielęgniarek i 177 położnych (razem 1382 osoby). Okazuje się, że w wieku ponad 60 lat jest 208 osób, a pracujących emerytek - 139.

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej jest 75 pielęgniarek-emerytek na 500 zatrudnionych osób, a kolejne 10 pań w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Podobnie dzieje się w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – na 539 pielęgniarek, 65 jest emerytowanych.

– Wiek emerytalny osiągnęło 30 proc. naszych pielęgniarek i położnych. Natomiast panie, które pracują w zawodzie od roku do pięciu lat, stanowią zaledwie 3 proc. – wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Wrocławską Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze