Pielęgniarki pracują mimo wieku emerytalnego. Wypełniają luki kadrowe we wszystkich szpitalach
Średnia wieku pielęgniarki z Dolnego Śląska wynosi 55 lat. Jak wynika z relacji Gazety Wrocławskiej, w mieście nie ma szpitala, w którym nie pracowałyby pielęgniarki-emerytki.

- Przypomnijmy: z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w 2022 roku średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi dokładnie 53,7, a położnych - 51,3
- W tym samym raporcie wskazano także, że w 2030 roku aż 65 proc. pielęgniarek i 60 proc. położnych zatrudnionych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych
- Problem braku zastępstwa pokoleniowego uwidacznia się m.in. we Wrocławiu, gdzie w tamtejszych szpitalach zatrudnione są pielęgniarki-emerytki
- Zaledwie 3 proc. stanowią panie, które pracują w zawodzie od roku do pięciu lat, co wynika z informacji przekazanych Gazecie Wrocławskiej przez Dolnośląską Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu
W szpitalach pracują pielęgniarki-emerytki
Przypomnijmy: zgodnie z raportem NIPiP w 2030 roku aż 65 proc. pielęgniarek oraz 60 proc. położnych zatrudnionych będzie w wieku, który uprawnia do świadczeń emerytalnych.
Średnia wieku pielęgniarek w Polsce w 2022 roku wynosiła dokładnie 53,7 (w 2021 - 53,2), a położnych - 51,3 (rok wcześniej - 51). Prognoza na kolejne lata wskazuje, że średnia wieku z każdym kolejnym rokiem będzie się zwiększała. Co więcej, w 2022 roku 76 388 pielęgniarek i położnych pracowało mimo uzyskania wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.
Problemy związane z luką pokoleniową uwidaczniają się m.in. we Wrocławiu. Jak podaje Gazeta Wrocławska, w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza łącznie pracuje 284 pielęgniarek i położnych. W 2022 roku szpital zatrudnił 47 położnych oraz 19 pielęgniarek.
– Zatrudniamy 155 położnych, wśród których są 24 emerytki. Trzy kolejne panie wiek emerytalny osiągną w tym roku. Z kolei, jeśli chodzi o pielęgniarki, mamy ich w szpitalu 129, z czego 28 jest w wieku emerytalnym, a osiem przejdzie na emeryturę w tym roku – poinformowała Gazetę Wrocławską dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora placówki.
Podobne sytuacje są zauważalne w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką – pracuje tam 470 pielęgniarek, z czego 85 to emerytki. W tym roku zaś 22 panie zdobędą uprawnienia emerytalne. Z relacji Gazety wynika także, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego w 2022 roku zatrudniono 68 pielęgniarek, ale już w tym roku 57 pań osiągnie wiek emerytalny.
Niepokojące statystyki we Wrocławiu
Gazeta przytacza także statystyki dotyczące największej placówki we Wrocławiu, czyli Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Tam zatrudnionych jest 1205 pielęgniarek i 177 położnych (razem 1382 osoby). Okazuje się, że w wieku ponad 60 lat jest 208 osób, a pracujących emerytek - 139.
Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej jest 75 pielęgniarek-emerytek na 500 zatrudnionych osób, a kolejne 10 pań w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Podobnie dzieje się w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka – na 539 pielęgniarek, 65 jest emerytowanych.
– Wiek emerytalny osiągnęło 30 proc. naszych pielęgniarek i położnych. Natomiast panie, które pracują w zawodzie od roku do pięciu lat, stanowią zaledwie 3 proc. – wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Wrocławską Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (9)