Pielęgniarki podsumowały strajk ostrzegawczy. Są gotowe na kolejne protesty. W czwartek Senat

Autor: PW • Źródło: OZZPiP, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 20:23

OZZPiP podsumował strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych i zapowiada dalsze działania. We wtorek trwały spotkania pielęgniarek z senatorami przed zaplanowanym na środę posiedzeniem senackiej komisji zdrowia i czwartkowym posiedzeniem Senatu.

Pielęgniarki podsumowały strajk ostrzegawczy. Są gotowe na kolejne protesty. W czwartek Senat
Pielęgniarki podsumowały strajk ostrzegawczy. Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Strajki ostrzegawcze OZZPiP przeprowadził w 40 szpitalach, miało miejsce 680 akcji solidarnościowych i manifestacji
  • W gotowości do kolejnych fal strajków ostrzegawczych pozostaje kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych
  • Pielęgniarki liczą na wsparcie Senatu w naprawieniu ustawy, którą nazwały "ustawą Niedzielskiego"

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek podsumował strajki ostrzegawcze w całym kraju i akcje protestacyjne pielęgniarek i położnych przeprowadzone 7 czerwca.

Strajki ostrzegawcze, manifestacje, gotowość strajkowa

Jak podaje przew. OZZPiP Krystyna Ptok, 7 czerwca struktury regionalne, międzyzakładowe i zakładowe Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przeprowadziły:
• strajki ostrzegawcze w szpitalach w całej Polsce - w pierwszej fali dwugodzinne strajki ostrzegawcze przeprowadzono w 40 szpitalach, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego;
• przeprowadzono 680 akcji solidarnościowych i manifestacji pod szpitalami, w których nie można przeprowadzić procedury dwugodzinnego strajku ostrzegawczego;
• w gotowości do kolejnych fal strajków ostrzegawczych pozostaje kilkaset szpitali objętych zakresem działania OZZPiP, w których trwają procedury sporów zbiorowych;
• odbyło się 11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, w których łącznie wzięło udział ponad 4000 pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych oraz osób popierających protest;
• każdy wojewoda otrzymał list otwarty podpisany przez Region Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych, działające na terenie województwa.

Protestują przeciwko "ustawie Niedzielskiego"

"W bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z przedłużaniem oraz opóźnianiem rokowań i podpisywaniem protokołów rozbieżności, co uniemożliwia przejście do etapu mediacji i przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego zgodnie z prawem" - podkreśla Krystyna Ptok.

Głównym powodem akcji strajkowej i protestów jest procedowana obecnie w Sejmie i Senacie ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, którą pielęgniarki nazywają "ustawą Niedzielskiego".

Ustawa, o czym mówiły wielokrotnie, nie gwarantuje ich zdaniem stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, "pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego".

Pielęgniarki chcą naprawienia ustawy w Senacie

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok poinformowała, że nad poprawieniem "ustawy Niedzielskiego" trwały we wtorek prace zespołów roboczych z udziałem senatorów i spotkania pielęgniarek z senatorami przed zaplanowanym na jutro (środa, 9 czerwca) posiedzeniem senackiej komisji zdrowia i czwartkowym posiedzeniem Senatu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum