×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki podają termin strajku ostrzegawczego w szpitalach w całej Polsce

Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim. Autor: Katarzyna Gubała • Źródło: Rynek Zdrowia   • 18 maja 2021 16:20   • Aktualizacja: 18 maja 2021 17:42

7 czerwca przeprowadzony zostanie strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki podają termin strajku ostrzegawczego w szpitalach w całej Polsce
7 czerwca przeprowadzone zostanie strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych - podał OZZPiP. Fot. OZZPiP
  • Formuła dialogu z ministrem zdrowia wyczerpała się - uważa związek zawodowy pielęgniarek i położnych
  • OZZPiP zapowiada na 7 czerwca strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych w szpitalach w całym kraju
  • Corocznie w najbliższej perspektywie na emeryturę będzie odchodziło 10,5 tys. pielęgniarek i położnych, a młode osoby nie garną się do tego zawodu

Krystyna Ptok podczas wystąpienia prasowego w środę przypomniała, że wczoraj (17 maja) miało miejsce ‘’fiasko rozmów z ministrem zdrowia’’, dlatego dzisiaj głównym tematem na Zarządzie Krajowym było ustalenie harmonogramu dalszych działań związanych z prowadzaniem sporów zbiorowych, akcji protestacyjnych na poziomie lokalnym i krajowym - po ‘’fiasku rozmów’’.

Harmonogram działań związku pielęgniarek

Jak poinformowała Krystyna Ptok, Zarząd Krajowy OZZPiP przyjął następujący harmonogram działań Związku:

- W dniu dzisiejszym z poziomu Forum Związków Zawodowych, w których zrzeszony jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie weźmiemy udziału w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia zwołanego dziś w godzinach porannych. W naszej ocenie dotychczasowa formuła dialogu z ministrem zdrowia wyczerpała się.

19 maja odbędzie się posiedzenie branży ochrony zdrowia Forum Związków Zawodowych poświęcone aktualnej sytuacji i ustawie niższych wynagrodzeniach. - Związek obecnie prowadzi rozmowy z klubami i kołami parlamentarnymi. Wprowadzane obecnie siłowo rozwiązania płacowe są zaprzeczeniem zapisów wieloletniej polityki państwa na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa przyjętej przez obecną radę ministrów 2019 roku - podkreślała szefowa Związku.

- W dniach 24 i 28 maja odbędzie się posiedzenie prezydium Forum Związków Zawodowych, które uzgodni formę wsparcia działań OZZPiP oraz Branży Ochrony Zdrowia.

- W dniu 27 maja odbędzie się posiedzenie wspólne przewodniczących regionów i  przewodniczących okręgowych izb pielęgniarek i położnych jako kontynuacja działań w ramach podpisanego w roku 2015 porozumienia o współpracy.

- W dniu 7 czerwca przeprowadzone zostanie strajk ostrzegawczy w szpitalach na terenie całej Polski i akcje solidarnościowe wspierające działania pielęgniarek i położnych - podkreśliła Krystyna Ptok.

Rozwój pielęgniarstwa nie jest realizowany

Dodała: - Rozmawialiśmy z ministrem zdrowia i podkreślaliśmy wielokrotnie, że moderatorem działań pielęgniarek i położnych jest obecny minister zdrowia. Formuła dialogu z ministrem zdrowia wyczerpała się. Wygląda, że Związek mówi o czym innym, minister o czym innym, a podpisana Polityka Wieloletnia Państwa na Rzecz Rozwoju Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce nie jest realizowana.

Ptok kolejny raz podkreśliła ‘’katastrofalną sytuację naszej grupy zawodowej’’.

- Rząd zapowiedział w Polskim Ładzie, że w 2027 roku zostaną zwiększone nakłady na ochronę zdrowia do 7% PKB - w 2027 r. przeciętna polska pielęgniarka będzie miała 59 lat. To jest po prostu straszne, a o tym, że nie ma zainteresowania wykonywanym tego zawodu z powodu bardzo ciężkich warunków pracy i przez wiele lat złych wynagrodzeń świadczy fakt,  że w grupie osób do 30 lat mamy tylko 10,5 tysiąca pielęgniarek, a w grupie osób, które są powyżej 60. roku życia i wyżej - w systemie mamy 70 tys. osób - wyliczała szefowa OZZPiP.

Podkreśliła, że corocznie w najbliższej perspektywie na emeryturę będzie odchodziło 10,5 tysiąca pielęgniarek i położnych.

- Mamy fatalne perspektywy demograficzne, szybko starzejące się społeczeństwo, które będzie potrzebował coraz więcej usług pielęgniarskiej opiekuńczych i nie jesteśmy w stanie w takiej obsadzie tych działań realizować pielęgniarstwa. Społeczeństwo polskie pozostanie bez opieki pielęgniarskiej w szpitalach i to chyba byłaby najgorsza perspektywa jaka mogłaby zostać roztoczona przed Polakami - podsumowała Krystyna Ptok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum