×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki otrzymały dodatki covidowe. Walczyły ponad rok

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 11 lutego 2022 10:00

Trwająca od ponad roku batalia pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o wypłacenie im dodatków covidowych wreszcie zakończyła się powodzeniem. Pielęgniarki otrzymały należne im pieniądze.

Pielęgniarki otrzymały dodatki covidowe. Walczyły ponad rok
Pielęgniarki z Krakowa wreszcie otrzymały dodatki covidowe FOT. AdobeStock
  • Niejasne przepisy dotyczące dodatków covidowych i ich uznaniowość spowodowały, że wiele osób pracujących z pacjentami covidowymi nie otrzymało należnych im pieniędzy - mówi posłanka Daria Gosek-Popiołek (Razem)
  • Problem ten dotyczył, m.in. pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
  • Po trwającej ponad rok batalii, dzięki interwencji poselskiej udało się osiągnąć, to czemu sprzeciwiła się dyrekcja szpitala od października 2020 r. Pielęgniarki i położne z krakowskiego szpitala otrzymały wyrównanie dodatków covidowych

Dodatki covidowe. "Niejasne zasady ich wypłacania to skandal"

- Batalia krakowskich pielęgniarek o wypłacenie dodatków covidowych trwała od ponad roku. W listopadzie 2021 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie skontaktował się z Darią Gosek-Popiołek, krakowską posłanką Razem z prośbą o wsparcie ich działań - przypomina ugrupowanie na swojej stronie.

Gosek-Popiołek we współpracy z inną posłanką ugrupowania Marceliną Zawiszą przeprowadziły interwencję w małopolskim oddziale NFZ, złożyły też wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a także zwołały posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. - Ich działania wreszcie przyniosły zamierzony skutek - informuje Razem.

- Niejasne przepisy dotyczące dodatków covidowych i ich uznaniowość spowodowały, że wiele osób pracujących z pacjentami covidowymi nie otrzymało należnych im pieniędzy. To skandal. Pojawiły się nawet podejrzenia, że służyły one do dyscyplinowania przedstawicielek związków zawodowych. To skandal - zaznacza Gosek-Popiołek.

Sprawą krakowskich pielęgniarek zajęła się nawet sejmowa Komisja Zdrowia

Posłanki domagały się sprawdzenia prawidłowości wydatkowania środków przeznaczonych na dodatki covidowe oraz na podniesienie wynagrodzeń. Małopolski oddział NFZ odpowiedział, że nie ma uprawnień do kontroli placówek medycznych w zakresie dodatków covidowych.

Kontroli w Szpitalu Uniwersyteckim w zakresie przestrzegania prawa pracy podjął się małopolski oddział PIP. Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie ustalania wysokości i wypłacania wynagrodzenia, jednak w odpowiedzi przesłanej do posłanek zaznaczono, że „inne stwierdzone nieprawidłowości zostaną uregulowane dostępnymi inspektorowi pracy środkami prawnymi”.

Na wniosek posłanki Razem Marceliny Zawiszy w grudniu 2021 r. zwołano posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone nierozwiązanym problemom z dodatkami covidowymi. W czasie obrad posłanka Gosek-Popiołek zwracała uwagę na sytuację w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Na zaproszenie posłanek w obradach komisji a wzięły udział przedstawicielki strony społecznej i związków zawodowych: Jolanta Doroz, przewodnicząca ZOZ OZZPiP przy SU w Krakowie i Ewa Wronikowska, pełnomocniczka ZOZ OZZPiP przy SU w Krakowie.

Wypłata dodatków COVID jednak możliwa

28 stycznia br. dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformowała pracowników o decyzji wypłacenia wyrównania za dodatki covidowe: 50 proc. za październik 2020 roku i 100 proc. od listopada 2020 roku do końca maja 2021 r.

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie od momentu wydania przez Ministra Zdrowia polecenia w sprawie wypłaty dodatków covidowych podejmował liczne działania, by dodatki były wypłacone w należnej wysokości - 100 proc. ogólnego wynagrodzenia za pracę.

Dyrekcja Szpitala przewidziała jednak własne zasady obliczania dodatków dla pielęgniarek i położnych - proporcjonalnie do czasu pracy.

- Stanowiska NFZ i Ministra Zdrowia były ignorowane. Dzięki interwencji poselskiej udało się osiągnąć, to czemu sprzeciwiła się dyrekcja szpitala od października 2020 r. W styczniu 2022 r.  pielęgniarki i położne otrzymały wyrównanie dodatków covidowych. Jest to ogromny sukces - mówi Jolanta Doroz, przewodnicząca ZOZ OZZPiP.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum