Pielęgniarki odchodzą ze szkół. Ministerstwo Zdrowia: przygotowujemy zachętę finansową

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia/RMF FM28 grudnia 2022 14:30

Pielęgniarki rezygnują z pracy w warszawskich szkołach. Zakłady Opieki Zdrowotnej, z powodu problemów kadrowych, nie przedłużają umów z dyrektorami na zabezpieczenie opieki - informuje "RMF FM". - Przygotowujemy zachętę finansową dla pielęgniarek, tak by młode osoby chciały pracować w szkołach - odpowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Pielęgniarki odchodzą ze szkół. Ministerstwo Zdrowia: przygotowujemy zachętę finansową
Pielęgniarki rezygnują z pracy w szkołach Fot. PAP/Krzysztof Świderski
  • Pielęgniarki rezygnują z pracy w szkołach. Tylko na Mokotowie w ostatnich miesiącach odeszły z kilku placówek - informuje "RMF FM"
  • Zakłady Opieki Zdrowotnej w Warszawie, z powodu braków kadrowych, nie przedłużają umów z dyrektorami szkół na zabezpieczenie opieki
  • Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zapowiada zmiany finansowania opieki pielęgniarskiej w szkołach oraz dodatkową zachętę finansową dla pielęgniarek

Pielęgniarki odchodzą ze szkół. Będzie dodatkowa zachęta finansowa?

- Sytuacja jest tragiczna. Z końcem roku kończy się nam umowa z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Dostaliśmy od nich pismo, że nie przedłużą nam umowy. Oznacza to, że od stycznia odejdzie z naszej szkoły kilka pielęgniarek - mówi w rozmowie z "RMF FM" dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 46 Irena Czyżewska.

Jak wylicza rozgłośnia, tylko na Mokotowie w ostatnich miesiącach pielęgniarki odeszły z kilku placówek, co potwierdzają przedstawiciele w Urzędzie Dzielnicy Mokotów. Przyznają, że mają sygnały, iż kończące się umowy szkół z Zakładami Opieki Zdrowotnej nie są przedłużane.

Powodem są problemy kadrowe lecznic, które nie są już w stanie oddelegowywać swoich pracowników do szkół, a jak wskazuje wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, młode pielęgniarki nie garną się do pracy w szkołach.

- W przeciwieństwie do szpitali czy przychodni, gdzie wokoło jest wielu lekarzy i specjalistów, to pielęgniarka podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące dzieci. To także jest dla nich ogromna presja - tłumaczy cytowana przez "RMF FM" Łodzińska.

Rozgłośnia zwróciła się z pytaniami do Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób zamierza rozwiązać problem odejść pielęgniarek ze szkół. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że "resort przygotowuje właśnie projekt, który zakłada dodatkowe zachęty finansowe dla pielęgniarek, tak by młode osoby chciały pracować w szkołach".

NFZ natomiast odpowiedział, że jedynie kontraktuje usługę, gdy szkoła porozumie się z przychodnią i nie ma większych kompetencji do działania w tej kwestii.

Pielęgniarki apelują o wyposażenie gabinetu w telefon i internet

- Obecność pielęgniarki w szkole jest przede wszystkim ważna dla dzieci niepełnosprawnych i z chorobami przewlekłymi. Medycyna szkolna bywa jednak niedoceniana - mówiła w niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia Halina Nowik, członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, zajmująca się medycyną szkolną od 30 lat.

- Kiedyś w małych szkołach była jedna pielęgniarka na etacie, w większych szkołach były nawet 1,5 - 2 etaty. W tej chwili jedna pielęgniarka medycyny szkolnej opiekuje się 2- 3 szkołami. Miałyśmy lata temu po 300 uczniów pod opieką, potem 660, następnie 880, a teraz mamy 1100 i nawet te normy są przekroczone, tam gdzie brakuje pielęgniarek - wyliczała.

Wskazywała, że w gabinetach profilaktyki szkolnej pracują w dużej części (ok. 80 proc.) pielęgniarki, które już osiągnęły wiek emerytalny.

Podkreślała, że jeszcze w wielu szkołach gabinety pielęgniarek są usytuowane w pomieszczeniach najmniej potrzebnych szkole, schowane gdzieś za salą gimnastyczną, w piwnicach, na poddaszach.

- Są kłopoty z dostępem w gabinetach szkolnych do internetu, telefonu - tłumaczyła Nowik, która podczas niedawnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej medycynie szkolnej wystąpiła z prośbą, by wyposażyć każdy gabinet szkolny w potrzebny sprzęt.

W trakcie tej Komisji wyliczano, że świadczeń medycyny szkolnej w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia udziela w 2022 r. 7 958 pielęgniarek lub higienistek pracujących w 11 600 gabinetach, obejmując opieką 18 tys. szkół, w których uczy się 4,2 mln uczniów.

- Dostrzegamy pojawiające się trudności w dostępie do świadczeń pielęgniarki szkolnej, szczególnie w mniejszych szkołach i szkołach specjalnych. Dlatego razem z NFZ przygotowujemy się do zmiany finansowania - współczynników korygujących, ale także planujemy rozszerzenie listy kwalifikacji umożliwiających pielęgniarkom pracę w szkole - przekazał wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum