Pielęgniarki mają listę placówek, które robią uniki przy podwyżkach. Będzie kontrola

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZPiP, Rynek Zdrowia20 października 2022 08:00

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych skieruje do resortu zdrowia pismo z listą podmiotów, które nie realizują ustawy o najniższych wynagrodzeniach. To pokłosie ustaleń z posiedzenia Zarządu Krajowego OZZPiP w dniach 17-18 października. Doszło wtedy do spotkania m.in. z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem.

Pielęgniarki mają listę placówek, które robią uniki przy podwyżkach. Będzie kontrola
OZZPiP wystosuje pismo do resortu zdrowia ws. problemów z wynagrodzeniami. Fot. AdobeStock
  • W trakcie posiedzenia Zarządu Krajowego VII kadencji OZZPiP odbyło się spotkanie z przedstawicielami resortu zdrowia
  • OZZPiP zamierza przesłać do Ministerstwa Zdrowia pismo i listę podmiotów, które nie realizują ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, a także pracodawców wpisujących pielęgniarki i położne do niższych grup
  • Przedstawiciele Związku podkreślają, że wysokość środków przekazywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia jest za niska, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie ochrony zdrowia

Pielęgniarki i położne po spotkaniu

W dniach 17-18 października odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego VII kadencji OZZPiP. Jak informuje Związek, jednym z głównych tematów podjętych podczas spotkania było wypracowanie planu realizacji działań zawartych w uchwale programowej przyjętej przez X Zjazd Delegatów OZZPiP. Zarekomendowano także ekspertów z poszczególnych dziedzin działalności Związku do utworzonych zespołów roboczych.

W trakcie posiedzenia Zarządu Krajowego miało miejsce również spotkanie z osobami decyzyjnymi w polskiej ochronie zdrowia reprezentującymi Ministerstwo Zdrowia: z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem, dyrektorem Departamentu Dialogu Społecznego Jakubem Bydłoniem, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edytą Gadomską oraz prezesem NFZ Filipem Nowakiem.

W wyniku tego spotkania OZZPiP  skieruje do Ministerstwa Zdrowia pismo wraz z listą podmiotów, w których w ogóle nie została zrealizowana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych  oraz podmiotów, w których aktualnie pracodawcy wpisali pielęgniarki i położne do grup niższych, niż kwalifikowane były w latach ubiegłych, pomimo pobieranych na ten cel środków z NFZ – wyjaśnia Związek.

Dalsze działania resortu

Jak wskazuje OZZPiP, wiceminister Bromber zadeklarował, że przekazana lista podmiotów będzie podstawą do podjęcia kontroli weryfikujących legalność działań pracodawców.

Z kolei przedstawiciele Związku wielokrotnie podkreślali, że wysokość środków przekazywanych przez NFZ jest zbyt niska do prawidłowego funkcjonowania ochrony zdrowia w kraju. Ze względu na wadliwe zapisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, niektórzy pracodawcy dowolnie interpretują zapisy i łamią prawa pracownicze, o czym przypomina OZZPiP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum