Pielęgniarki idą ze zbiorową skargą do PIP. Spory o ustawowe podwyżki się nasilają

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia23 sierpnia 2022 16:00

Pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, podobnie jak koleżanki ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, domagają się gwarantowanych ustawą podwyżek. Złożyły zbiorową skargę do Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach dotyczącą tego, że ich szef ma nie respektować nowych przepisów o wynagrodzeniach, o czym poinformowały redakcję echodnia.pl.

Pielęgniarki idą ze zbiorową skargą do PIP. Spory o ustawowe podwyżki się nasilają
  W Kielcach coraz więcej pielęgniarek domaga się "swego". Najpierw w ŚCO, teraz WSZ. PAP/Piotr Polak
  • Jak informuje portal echodnia.pl, sprawa dotyczy pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacją, które powinny zarabiać 7 304 złote brutto
  • Panie poinformowały redakcję o tym, ze złożyły zbiorową skargę do Państwowej Inspekcji Pracy
  • W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym opracuje ok. 1100 pielęgniarek. O złożeniu skargi szpital dowiedział się od Rynku Zdrowia

Omijanie przepisów o podwyższonych wynagrodzeniach?

Pielęgniarki z WSZ złożyły zbiorową skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Dotyczy tego, że ich dyrektor ma omijać nowe przepisy o wynagrodzeniach. Autorki skargi w rozmowie z portalem przyznały, że walczą o współczynnik 1,29, ponieważ mają magisterium z pielęgniarstwa ze specjalizacją. Dyrektor miał im wyjaśniać, że nie ma na to funduszy.

- Degraduje nas do grupy niższej ze współczynnikiem 1.02 z uposażeniem 5 776 złotych brutto zamiast 1.29 z uposażeniem 7 304 złotych – poinformowała jedna z autorek skargi, które teraz oczekują kontroli inspekcji pracy. Miały też zapowiedzieć, że skarga trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia i Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Co na to szpital wojewódzki w Kielcach?

Anna Mazur – Kałuża, rzeczniczka prasowa szpitala w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznała, że nie ma wiedzy na temat złożonej skargi. Poinformowała, że średnia pensja pielęgniarki w WZD to 8 tysięcy i wyżej i w ciągu ostatniego roku wzrosły o 30 proc. 

- Sytuacja jest bardzo trudna. W naszym szpitalu pracuje 1100 pielęgniarek i położnych, Decyzje związane z płacami muszą być bardzo dokładnie przemyślane - przyznała.

W środę 24 sierpnia ma się odbyć spotkanie dyrektorów placówek medycznych z zarządem województwa. Będzie na nim omawiana również sytuacja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, o czym w tekście poniżej.

Maksymalne podwyżki, jak wynika z informacji samorządu wojewódzkiego, wprowadził w Świętokrzyskiem tylko Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum