×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki i położne. Co dalej z obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniach?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia23 sierpnia 2023 15:30

- Czekamy na wznowienie obrad Sejmu i dalsze prace obu Komisji. Również po zmianie kadencji Sejmu, prace będą się toczyć - pisze Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych informując, na jakim etapie jest procedowany obecnie przez Sejm przygotowany przez pielęgniarki projekt ustawy o wynagrodzeniach.

Pielęgniarki i położne. Co dalej z obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniach?
Pielęgniarki w Sejmie w trakcie pierwszego czytania ich projektu ustawy. Fot. PAP. Radek Pietruszka
 • Przypomnijmy, pielęgniarki w wyniku perturbacji z wynagrodzeniami po wprowadzeniu ustawy 1 lipca 2022 r. przygotowały swój projekt ustawy. Marszałek Sejmu zdecydowała o jego procedowaniu
 • To obywatelskie przedłożenie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych
 • Został pod koniec lipca skierowany po pierwszym czytaniu do rozpatrzenia przez Komisję Finansów Publicznych oraz Komisję Zdrowia. - Czekamy na wznowienie obrad Sejmu i dalsze prace obu Komisji - mówią pielęgniarki z OZZPiP
 • Również po zmianie kadencji Sejmu, prace będą się toczyć

Po zmianie kadencji projekt będzie rozpatrywany dalej

Jak słusznie wyjaśniają pielęgniarki w komunikacie, nawet po ustaniu obecnej kadencji Parlamentu procedowany obecnie w Sejmie ich własny projekt ustawy o wynagrodzeniach będzie, w odróżnieniu od innych "nieobywatelskich" przedłożeń, procedowany dalej. W przypadku takich projektów zasada dekontynuacji procedowania nie obowiązuje.

- W takim przypadku prace nad projektem w nowej kadencji nie zostają zatrzymane, a jedynie zaczynają się od początku. Wówczas Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz doręczenie go posłom, a pierwsze czytanie tego projektu odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej nie jest więc zobowiązany w związku z tym do podjęcia żadnych dodatkowych działań - wyjaśnia OZZPiP.

Są jednak wyjątki, które zależą od etapu prac nad przepisami. W przypadku, gdy po skierowaniu do rozpatrzenia ustawy (po trzecim czytaniu w Sejmie projekt jest już ustawą) przez Senat prace nad dokumentem w Senacie nie zostały zakończone przed końcem kadencji, albo Sejm nie rozpatrzył poprawek lub wniosków Senatu, prace nad ustawą nie są mogą być kontynuowane w nowej kadencji.

- Oznacza to zatem, gdyby komisje rozpatrzyły projekt Komitetu i Sejm przyjął ustawę, a Senat jej nie rozpatrzył, albo nie byłoby możliwości czasowych rozpatrzenia poprawek Senatu w obecnej kadencji, to postępowanie dotyczące projektu zgłoszonego przez Komitet zakończyłoby się mimo przyjęcia ustawy przez Sejm, bez możliwości kontynuowania w kolejnej kadencji - zaznacza związek.

Jak przypomina, taki przypadek miał miejsce w III kadencji w odniesieniu do obywatelskiego projektu ustawy o Fundacji Edukacji Narodowej druk nr 2397.

- Na obecną chwilę taki wariant zakończenia procedury nie grozi obywatelskiemu projektowi złożonemu do Sejmu przez pielęgniarki i położne 23 maja br. - uspokaja OZZPiP. Przypomnijmy, że Sejm nie zakończył jeszcze ostatniego posiedzenia. Ostatni jego dzień zaplanowano na 30 sierpnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze