Pielęgniarki i dyrekcja CZD rozmawiają o wynagrodzeniach. Strajk trwa nadal

Autor: PAP/Rynek zdrowia • • 25 maja 2016 10:51

Dyrekcja Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz przedstawicielki pielęgniarek zatrudnionych w tym specjalistycznym szpitalu pediatrycznym wznowili w środę (25 maja) rozmowy na temat podwyżek. W placówce drugi dzień trwa strajk.

Fot. archiwum

Jak poinformowała dziennikarzy przed godz. 11 przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy IPCZD Magdalena Nasiłowska, wciąż nie osiągnięto porozumienia. - Czekamy na propozycje, dyrekcja się zastanawia - powiedziała.

- Proszę nie komentować, że zarabiamy tu duże pieniądze, bo tak nie jest. Gdyby tak było, w naszym szpitalu byłoby bardzo dużo podań o pracę, a tak nie jest - dodała.

Zwróciła się do dziennikarzy, by nie pokazywali tylko niezadowolonych rodziców, ale cytowali także głosy wsparcia, jakie otrzymują pielęgniarki. - Pracujemy bardzo ciężko i rodzice to doceniają. Mamy bardzo dużo listów poparcia, laurek od dzieci za to, że nas szanują kochają i chcą być u nas leczone - przekonywała.

Pielęgniarki w ramach strajku odeszły we wtorek (24 maja) rano od łóżek pacjentów. Protest nie był prowadzony na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz na oddziałach neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka. Protest nie wpłynął także na przeszczepy narządów u dzieci. Nie podjęto decyzji o ewakuacji szpitala; do domu wypisano kilkudziesięciu pacjentów.

Pielęgniarki przekonują, że w IPCZD jest ich coraz mniej, bo zarobki są niekonkurencyjne. Szacują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ok. 70 pielęgniarek.

Jak już informowaliśmy, średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to - jak podaje dyrekcja - wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto; zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia w instytucie otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

Pielęgniarki wskazują, że z obiecanych 400 zł podwyżki dotychczas otrzymały 200 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum