Pielęgniarki domagają się zaległych dodatków covidowych. Pieniędzy nie ma przez błędy w dokumentacji

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVP3 Poznań, Rynek Zdrowia21 lutego 2022 11:40

Pielęgniarki z oddziału kardiologii Szpitala Specjalistycznego w Pile wciąż czekają na wypłatę zaległego dodatku covidowego – podaje TVP3 Poznań. Dyrekcja placówki zapewnia, że pieniądze zostaną wypłacone, ale pielęgniarki muszą uzbroić się w cierpliwość.

Pielęgniarki domagają się zaległych dodatków covidowych. Pieniędzy nie ma przez błędy w dokumentacji
Pielęgniarki z Piły walczą o dodatki covidowe. Fot. AdobeStock
  • Dodatki covidowe. Pielęgniarki z Piły domagają się wypłaty zaległych świadczeń covidowych i zwróciły się w tej sprawie także do prezydenta miasta – podaje TVP3 Poznań
  • Dodatkowo zapowiedziały, że w przypadku braku działań z strony dyrekcji w tej sprawie w ciągu dwóch tygodni, wystąpią na drogę sądową
  • - Ciężko jest nam zaakceptować tę sytuację, gdyż powtarza się ona po raz kolejny – wyjaśnił TVP3 Poznań Agnieszka Drożdż, przewodnicząca Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile

Pielęgniarki domagają się zaległych dodatków covidowych

Jak informuje TVP3 Poznań pielęgniarki z oddziału kardiologii Szpitala Specjalistycznego w Pile wciąż czekają na wypłatę zaległych dodatków covidowych. Co ważne, poprosiły o pomoc także prezydenta miasta. Zapowiadają, że jeżeli w ciągu następnych dwóch tygodni sytuacja nie ulegnie poprawie, wystąpią na drogę prawną.

- Do dzisiejszego dnia dodatki covidowe za listopad i grudzień nie zostały jeszcze wypłacone. Ciężko jest nam zaakceptować tę sytuację, gdyż powtarza się ona po raz kolejny, bo za poprzedni rok również pielęgniarki miały wypłacone pieniądze ze znacznym opóźnieniem. Zdarzały się przypadki, że z ponad rocznym – wyjaśniła w rozmowie z TVP3 Poznań Agnieszka Drożdż, przewodniczącą Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Wspomniany problem dotyka także pielęgniarek oraz lekarzy z innych oddziałów. Jak relacjonuje TVP3 Poznań, dyrekcja szpitala tłumaczy opóźnienia m.in. niewłaściwym prowadzeniem dokumentacji medycznej przez niektóre oddziały czy też zwolnieniami lekarskimi w kadrach.

Dyrekcja podkreśla, że owe nieścisłości i braki w dokumentacji mogą zostać zakwestionowane przez NFZ. Szefostwo placówki zapewnia jednocześnie, że dodatki covidowe na pewno będą wypłacone, ale nie podano terminu.

Dodatki covidowe. W Krakowie pielęgniarki odzyskały pieniądze 

Przypomnijmy, batalię o wypłacenie dodatków covidowych prowadziły także krakowskie pielęgniarki. Ostatecznie w listopadzie 2021 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie skontaktował się z posłanką Razem Darią Gosek-Popiołek.

Posłanka razem Marceliną Zawiszą podjęły się interwencji w małopolskim oddziale NFZ, a także złożyły wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w krakowskim szpitalu oraz zwołały posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia.

Ostatecznie 28 stycznia 2022 roku dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformowała pracowników o decyzji wypłacenia wyrównania za dodatki covidowe, czyli 50 proc. za października 2020 roku oraz 100 proc. od listopada 2020 roku do końca maja 2021 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum