Pielęgniarki czekają na wybory już dwa lata. Zofia Małas: obecne prawo związuje nam ręce

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl, którego jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 26 maja 2022 06:05

Już dwa lata temu Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych powinna była wybrać nowe władze. Tak się jednak nie stało. Rozpoczętą procedurę wyborczą przerwała pandemia. Mimo że dziś sytuacja epidemiczna zmieniła się, Naczelna Izba wciąż nie organizuje wyborów. Środowisko pyta: dlaczego? Zofia Małas, szefowa NIPiP w rozmowie z Rynkiem Zdrowia odpowiada.

Pielęgniarki czekają na wybory już dwa lata. Zofia Małas: obecne prawo związuje nam ręce
Zofia Małas o wyborach w NIPiP: czekamy na zmianę przepisów. Fot: PAP/Paweł Supernak

 

Zofia Małas o wyborach w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położonych 

Paulina Gumowska, Rynek Zdrowia: Przed chwilą zakończyły się wybory w Naczelnej Izbie Lekarskiej. W tym tygodniu wybrane zostaną nowe władze Krajowej Rady Fizjoterapeutów, wkrótce też machina ruszy w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych. U was cisza. Wybory powinny były odbyć się już dwa lata temu, z powodu pandemii zostały przełożone. Pandemii już nie ma, wyborów też nie.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rzby Pielęgniarek i Położnych: - Procedura wyborcza ruszyła trzy lata temu, czyli na rok przed końcem kadencji. Tuż przed wybuchem pandemii dokonaliśmy, zgodnie z regulaminami i ustawą, wyboru delegatów na okręgowe zjazdy sprawozdawczo-wyborcze.

Ci delegaci czekają, są w pogotowiu, ale ponieważ do zjazdów okręgowych nie doszło, nie wybrano też delegatów na VII Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Bez tego wybory do Naczelnej Izby odbyć się nie mogą. 

Poza tym proszę pamiętać, że podczas okręgowych zjazdów wybiera się nie tylko przewodniczących poszczególnych izb, nie wybrano też rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz ich zastępców, nie dokonały się wybory przewodniczących i członków okręgowych sądów, nie wybrano komisji rewizyjnych. Nie możemy więc zrobić Krajowego Zjazdu, jeżeli nie dokonano wyboru organów i delegatów na poziomie okręgów.

Więc dlaczego ich nie porządkujecie?

Ze względu na obowiązujące przepisy.

To znaczy? 

Gdy wybuchła pandemia i wprowadzono zakaz zgromadzeń, my zostaliśmy z problemem i, kolokwialnie mówiąc, rozgrzebanymi wyborami. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, co mamy robić.

Wówczas na mocy ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewniania funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, w art. 8, ust. 4 ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych dodano, że jeżeli kadencja organów izb, (…), upływa w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (…), lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyborów organów izb na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”. 

Minister Zdrowia odwołał stan epidemii, ale wciąż funkcjonujemy w stanie zagrożenia epidemicznego. Przepisy, o których mówię wciąż więc są obowiązujące. 

Dlaczego więc Naczelna Izba Lekarska mogła wybrać nowe władze, a wy mówicie o łamaniu prawa?

Naczelna Izba Lekarska nie ma w swojej ustawie zapisu, który nas obowiązuje. NIL ma też inne zapisy w regulaminach, mogą np. wybierać się on-line, co zdecydowanie ułatwiło całą procedurę wyborczą w tym trudnym pandemicznym czasie.

Dlaczego wy nie możecie więc zmienić regulaminu i wprowadzić takiej formy głosowania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych delegację do zmiany regulaminów ma jedynie Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych.

Więc pat?

Nie nazwałabym tej sytuacji patową. Czekamy. Gdy rząd zniesie stan zagrożenia epidemicznego, w ciągu 60 dni będziemy zobowiązani w drodze uchwały do określenia kalendarza wyborczego na poziomie okręgów oraz na poziomie kraju. 

Pani prezes, ale w którym miejscu ustawy jest zapis, który nie pozwala wam tych wyborów zorganizować? Przepisy precyzują sytuację, w której nie można zorganizować wyborów z powodu pandemii COVID-19, ale niczego nie zakazują. 

Mamy opinię kancelarii prawnej, która wskazuje jasno, że w przypadku stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego wybory odbyć się nie mogą. Tego się trzymamy. 

Co mówi Ministerstwo Zdrowia? 

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia uważa, że sytuacja w kraju jest na tyle bezpieczna, że można odwołać stan zagrożenia epidemicznego, to jest to decyzja resortu. Wtedy mamy jasną sytuację co do organizacji wyborów.

Jak pani odpowie na zarzuty środowiska, które zarzuca Naczelnej Izbie, że  interpretuje przepisy w taki sposób, żeby przedłużyć swoją kadencję. 

Zaznaczam, że nie będę startować w wyborach, chociaż mogłabym. Moja kadencja trwa już sześć lat, ostatnie dwa lata były bardzo trudne i bardzo wyczerpujące.

Jestem zmęczona i bardzo chętnie przekażę pałeczkę następcy. Będę się cieszyć i gratulować każdemu, kto wygra. Nie mówię zresztą tylko o sobie, wiele przewodniczących z okręgów też chciałby już zakończyć swoją kadencję. Podkreślam, że cały czas realizujemy ustawowe zadania i rozwiązujemy problemy środowiska pielęgniarek i położnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum