Pielęgniarki bez dodatkowych pieniędzy i kuriozalna odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: sejm.gov.pl, Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 06:20

Skandal z dodatkami covidowymi. Pielęgniarkom z Izby Przyjęć zabrano dodatkowe pieniądze. O powody tej decyzji oraz o pilne przywrócenie świadczeń zaapelował w interpelacji poseł Jan Szopiński. Z Ministerstwa Zdrowia otrzymał kuriozalną odpowiedź.

Pielęgniarkom z Izby Przyjęć zabrano dodatek covidowy Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia zmieniło zasady przyznawania dodatków covidowych, ale sprawa ta wywołała jeszcze większą dyskusję
  • Wielu pracowników podmiotów leczniczych skarży się na fakt, że choć świadczenie im się należy, bo pracują przy zwalczaniu pandemii, nie otrzymują go
  • W sprawie pielęgniarek z Bydgoszczy, którym dodatki covidowe odebrano, interpelował do Ministerstwa Zdrowia poseł Jan Szopiński 
  • Odpowiedź z MZ podpisana przez wiceministra Piotra Brombera budzi jednak jeszcze więcej pytań, niż odpowiedzi

Czytaj: Jest nowy dodatek covidowy. Po 5 tys. zł dla zawodów niemedycznych

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Poseł pyta ministra zdrowia o dodatki covidowe dla pielęgniarek

Poseł Jan Szopiński wystosował interpelację do ministra zdrowia "w sprawie pozbawienia pielęgniarek z Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2".

Podkreślił, że względu na wyjątkową specyfikę placówki, pielęgniarki pracujące w izbie przyjęć uczestniczą w bezpośrednim kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie oraz zakażonymi. Często nie mają możliwości zachowania dystansu z pacjentami, więc są w ciągłym narażeniu na infekcję.

- W tej sytuacji niesprawiedliwe i nieadekwatne do trybu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy jest odebranie tym pracownikom od dnia 1 czerwca 2021 roku dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób wykonujących zawody medyczne – napisał poseł Szopiński.

Sprawdź: Dodatek covidowy. Tylko do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Szopiński: apeluję o przywrócenie dodatkowego świadczenia

Poseł przypomina, że m.in. Izba Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy regularnie przyjmuje zakażonych pacjentów, co sprawia, że medycy stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. W związku z tym apeluje do ministra zdrowia o przywrócenie dodatku covidowego.

- W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z apelem o pilne przywrócenie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla personelu izb przyjęć szpitali, uczestniczącego w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonującego czynności medyczne w bezpośrednim, stałym kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi, w tym dla pielęgniarek Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy, wraz ze spłatą zaległych należności od dnia 1 czerwca 2021 roku – czytamy.

Szopiński przy okazji poprosił ministra o odpowiedź na pytania o to, dlaczego odmówiono pielęgniarkom z Bydgoszczy świadczenia i kiedy otrzymają one spłatę należności.

Zobacz też: Dodatki dla salowej i sanitariusza. "Wstyd że państwo oszczędza na tych, co zarabiają najmniej"

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Pielęgniarkom odebrano dodatek covidowy. Wiceminister tłumaczy dlaczego

Na interpelację z 5 listopada pod koniec miesiąca - 26 listopada - odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber. 

W wyjaśnieniu można przeczytać, że zmiana polecenia związana ze świadczeniami uwzględniła fakt, że "pracownicy podmiotów leczniczych w pierwszej kolejności - jako tzw. grupa „0” - uzyskali dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień".

Oprócz tego wiceszef resortu zdrowia wyjaśnił, że dodatki covidowe przysługują osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażonych koronawirusem, a także pracującym na oddziałach zapewniających łóżka covidowe.

- Jednocześnie informuję, że ewentualne dalsze zmiany w zakresie decyzji dotyczących dodatkowych świadczeń pieniężnych za pracę przy COVID-19 będą wynikały z przebiegu epidemii i skali zaangażowania jednostek systemu ochrony zdrowia w działania bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – dodał Bromber.

Sprawdź: Kolegium Lekarzy Rodzinnych ma nowy zarząd

45 organizacji medycznych chce zaostrzenia restrykcji. Apel bez odzewu

MZ powołał nowy zespół. Ma przygotować reformę kształcenia lekarzy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum