Pielęgniarki: Pracujemy w terenie, a nie w gabinetach, bo taka jest potrzeba

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2009 16:28

Do tej pory pielęgniarki opiekowały się pacjentami w domach. To jednak ma się wkrótce zmienić. Nowe przepisy mówią, że, aby opiekować się chorym, pielęgniarka musi mieć swój gabinet i tam przyjmować pacjentów.

Według nowego rozporządzenia NFZ, pielęgniarki środowiskowe, które do tej pory odzwiedzały swoich pacjentów w domu, mają swoją pracę przenieść do gabinetów - przypomina serwis TVN24.

- Taka pielęgniarka powinna być dostępna dla pacjentów zarówno w miejscu udzielania świadczeń, jakim jest gabinet pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, jak i w domu bezpośrednio u pacjenta – wyjaśniła cel rozporządzenia Edyta Grabowska, rzeczniczka NFZ.

Płatnik chce, by część pacjentów zamiast leczyć się w domu, sama przychodziła do pielęgniarki.

- Nasza praca jest wykonywana w godzinach od 8 do18. Wszystkie świadczenia pielęgniarskie wykonujemy w domu pacjenta, bo taka jest potrzeba – mówi Janina Kowalska, pielęgniarka środowiskowa.

Pielęgniarki pracujące w terenie, mają sporo pracy, jeżeli pozostaną w gabinetach, ucierpią na tym ci, co będą mieć problem z dotarciem do gabinetów.

- To typowy pomysł zza biurka - komentuje Tadeusz Wadas z Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Miejsce pielęgniarki jest u chorego.

Każda pielęgniarka będzie musiała prowadzić w pełni wyposażony gabinet, nawet jeśli nie będzie z niego korzystać. Pielęgniarki obawiają się, że to doprowadzi je do bankructwa. Przy średnich zarobkach 2,3 tys. zł, utrzymanie takiego gabinetu może je kosztować nawet 3 tys. złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum