Pielęgniarka bez studiów zarobi tyle samo co zawody medyczne z licencjatem

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm10 marca 2022 21:00

Podwyżki dla pielęgniarek. Jak przypominają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach, na których wymagane jest posiadanie średniego wykształcenia, będą miały zapewnione zasadnicze wynagrodzenie na tym samym poziomie, co pracownicy z wymaganym wykształceniem wyższym.

Pielęgniarka bez studiów zarobi tyle samo co zawody medyczne z licencjatem
Pielęgniarka bez studiów zarobi tyle samo co zawody medyczne z licencjatem Fot. PTWP
  • Zarobki pielęgniarek. O trudną sytuację pielęgniarek i położnych w Polsce, w tym brak kadr, ale i wynagrodzenia, zapytano w interpelacji do ministra zdrowia
  • W odpowiedzi z resortu czytamy o nowych kompetencjach pielęgniarek, co ma zwiększyć prestiż zawodu oraz o planowanych podwyżkach
  • 7 157 zł brutto - tyle ma wynieść maksymalne najniższe wynagrodzenie gwarantowane w ustawie dla pielęgniarki i położnej
  • Jednocześnie przedstawiciele MZ przypominają, że "pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach, na których wymagane jest posiadanie średniego wykształcenia, będą miały zapewnione (od lipca 2022 r.) zasadnicze wynagrodzenie na tym samym poziomie, co pracownicy wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia (licencjat)"

Pielęgniarki i położne. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany

O sytuację zawodową pielęgniarek i położnych, w tym zarobki pytała w interpelacji do ministra zdrowia posłanka Katarzyna Osos. W piśmie przytoczyła niepokojące dane dotyczące pielęgniarek i położnych, które wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zaprezentowała w Sejmie

-  Podkreśliła, że w ubiegłym roku akademickim studia pielęgniarskie I stopnia ukończyło blisko 6 tysięcy pielęgniarek i położnych. Około 5 tysięcy z nich odebrało prawo wykonywania zawodu, a z tej grupy jedynie połowa weszła na rynek pracy! Zdaniem wiceprezes powodem niewchodzenia na rynek pracy absolwentów pielęgniarstwa są zarówno odgórnie zawieszone normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych, jak i brak środków na ich zatrudnienie dedykowanych dyrektorom placówek medycznych – argumentowała w interpelacji posłanka.

Dodawała, że do 2030 roku liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 36,3 tysięcy.

Co na to resort zdrowia? W odpowiedzi podpisanej przez wiceministra Piotra Brombera wymieniono działania podejmowane na rzecz wzmocnienia pozycji zawodowej pielęgniarek i położnych oraz te których celem jest zachęcenie do podejmowania kształcenia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.

- Wprowadzane są zmiany systemowe mające na celu zwiększenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych, m.in. możliwość wystawiania recept (samodzielnie lub w ramach kontynuacji zleceń lekarskich) na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, zleceń i recept na wyroby medyczne oraz skierowań na określone badania diagnostycznie – czytamy. Ponadto pielęgniarkom i położnym umożliwiono kwalifikowanie do szczepień przeciw grypie, a tym posiadającym tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa przystąpienie do specjalizacji - „chirurgiczna asysta lekarza”.

MZ: podwyżki dla pielęgniarek i położnych będą

Poza tym wiceminister zdrowia przypomina podwyżki najniższych wynagrodzeń z 1 lipca 2021 roku, które objęły ponad 105 tys. pielęgniarek i położnych. Podkreśla również, że na mocy porozumienia zawartego na Zespole Trójstronnym do spraw ochrony zdrowia w listopadzie ubiegłego roku, ustalono że od 1 lipca 2022 roku ponownie wzrosną najniższe wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek i położnych. Ile wyniosą?

W przyjętym stanowisku przewiduje się dalszy wzrost współczynników pracy - od lipca 2022 r.- dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych objętych ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych:

  • dla grupy zawodowej: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7 157 zł
  • dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 659 zł
  • dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, 4 która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 215 zł.

"Pielęgniarki bez studiów zarobią tyle samo, co zawody medyczne z licencjatem"

- Ponadto należy zauważyć, że pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie średniego wykształcenia, będą miały zapewnione (od lipca 2022 r.) zasadnicze wynagrodzenie na poziomie podwyższonym do kwoty minimum 5 215 zł, i w związku z tym ich najniższe gwarantowane ustawą wynagrodzenie zasadnicze określone będzie na tym samym poziomie, co pracowników wykonujących zawód medyczny z wymaganym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia (licencjat)  - wskazał w odpowiedzi wiceminister.

Podkreślił również, że „w stanowisku przyjętym przez Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia określono, że świadczeniodawcom zostaną zapewnione środki na coroczny wzrost wynagrodzeń, o których mowa w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum