Pielęgniarek brakuje. Szpital proponuje więc, że opłaci im naukę

Autor: oprac. MP • Źródło: SP ZOZ w Szamotułach/Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 04:30

W szpitalach brakuje pielęgniarek, opiekunów medycznych czy ratowników. W Szamotułach zachętą do zatrudnienia mają być specjalne stypendia.

  • Przyszłe pielęgniarki, opiekunki medyczne czy ratownicy medyczni poszukiwani w Szamotułach. Tamtejszy szpital opłaci im naukę
  • Praca dla pielęgniarek czeka też w Otwocku. Lecznica oferuje 8 800 zł brutto, ale chętnych wciąż jest niewielu
  • Szpitale mają problem ze znalezieniem pracowników, a w kolejnych latach o wykwalifikowany personel może być jeszcze trudniej

Brakuje pielęgniarek, a będzie ich jeszcze mniej. Szpitale mają problem z zatrudnieniem

Według szacunków Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w 2030 roku liczba zatrudnionych pielęgniarek w kraju zmniejszy się o ponad 36 tysięcy. Wynika to z wysokiej średniej wieku obecnego personelu, a także ze wciąż malejącego zainteresowania tym zawodem, głównie ze względu na płace.

Dyrektorzy szpitali alarmują, że już w tej chwili brakuje pielęgniarek i mają sporo wakatów na stanowiskach, a chętnych do pracy brak. Przykładem jest między innymi Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, które od lipca szuka pielęgniarek i położnych. O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Ile zarabiają pielęgniarki? Płaca nie zachęca, w szpitalach sporo wakatów

Placówka oferuje 4 000 tys. złotych brutto dla zatrudnionych na etacie. Natomiast 8 800 zł brutto (oba przypadki za 40 godzin pracy tygodniowo) może otrzymać osoba, która podejmie się pracy na kontrakcie, ale przy takiej formie zatrudnienia trzeba samemu opłacić składki (ZUS, zdrowotne, ubezpieczenie OC itp.), czyli „na rękę” wychodzi podobnie.

Na taką ofertę pracy, jak do tej pory zdecydowało się 5 pielęgniarek, co tylko połowicznie zmniejszyło problem placówki, ponieważ wciąż potrzeba pięciu kolejnych osób, aby obecny personel nie musiał brać wielu nadgodzin.

Czytaj więcej: Praca dla pielęgniarek. Szpital oferuje prawie 9 tys. zł brutto, ale chętnych wciąż brak. Dlaczego?

Szpital w Szamotułach oferuje stypendia dla pielęgniarek, opiekunek i ratowników

Naprzeciw problemowi spadającego zainteresowania zawodem wyszedł szpital w Szamotułach.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na personel pielęgniarski w szamotulskim szpitalu stworzony został program stypendialny, dzięki któremu osoby chcące zdobyć wyższe wykształcenie w kierunku pielęgniarskim mogą zrobić to całkowicie bezpłatnie.

- Zapraszamy wszystkie chętne osoby do przystąpienia do programu. Sfinansujemy pełny 3-letni cykl studiów licencjackich lub przyznamy stypendium, a w zamian oferujemy stałą pracę w naszym szpitalu - zachęca Remigiusz Pawelczak, Dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.

W zamian za opłacenie edukacji szpital oczekuje czasowego związania się z tą placówką.

Oferta jest kierowana do kobiet i mężczyzn; aktualnie kształcących się studentek i studentów kierunku pielęgniarskiego lub opiekunek i opiekunów medycznych lub ratowników medycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum