Piekary Śląskie: związkowcy żądają referendum w sprawie komercjalizacji szpitala

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2010 11:42

Od 1 maja br. tutejszy SPZOZ zmieni nazwę na NZOZ Szpital Miejski w Piekarach Śląskich p.w. Św. Łukasza.

NZOZ będzie działał w ramach spółki miejskiej Piekarskie Centrum Medyczne. Z decyzją o przekształceniu szpitala nie zgadzają się związkowcy, którzy zapowiedzieli zorganizowanie dwóch referendów. Pierwsze ma dotyczyć odwołania prezydenta miasta Stanisława Korfantego, drugie: dalszej działalności szpitala.

– Zamierzam także uchwałę radnych zaskarżyć do wojewody – zapowiedział na łamach Dziennika Zachodniego Zbigniew Zdónek, lekarz z WZZ Sierpnia 80, inicjator referendum.

Personel szpitala obawia się zwolnień i ocenia, że reorganizacja placówki, przygotowana przez prezesa spółki Anitę Wardzyk, jest mało konkretna. Związkowcy dodają, że zmiany organizacyjno-prawne w szpitalu były przygotowane bez konsultacji z nimi.

– Po pierwsze, nie jest to prywatyzacja, ale komercjalizacja szpitala. Wolą zdecydowanej większości radnych od 1 maja szpital będzie działał jako spółka miejska. Zatem pieczę nad nim nadal będzie sprawował samorząd – wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Adam Madaliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Rzecznik jest także zdziwiony, że związkowcy uważają się za pozbawionych informacji o planowanych zmianach. Przypomina, że od marca ub. r. odbywały się w tej sprawie spotkania rady społecznej szpitala, w których za każdym razem uczestniczyła strona związkowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum