Piekary Śląskie: pracownicy szpitala chcą strajku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2009 12:50

Ponad 82 proc. pracowników Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich opowiedziało się za strajkiem. Głównym powodem są żądania podwyżki płac.

Jak powiedział PAP, dyrektor lecznicy Władysław Perchaluk, związki znają możliwości zadłużonej na 12 mln zł placówki. Jako nierealne ocenił wypracowanie przez placówkę 4 mln zł rocznie dodatkowych przychodów, a tyle kosztowałyby oczekiwane podwyżki. Podkreślił też, że w dotychczasowych rozmowach załoga negatywnie zareagowała zarówno na zaproponowane przez niego regulacje podwyżek płac, jak i na propozycje rozwoju szpitala.

Jednym z pomysłów jest przeprofilowanie placówki poprzez zachowanie oddziałów zabiegowych i rozwój działalności pielęgnacyjno-zabiegowej. Drugim: zachowanie dotychczasowych oddziałów przy zmniejszeniu ich powierzchni oraz utworzenie, na bazie posiadanych wyspecjalizowanych kadr, nowego oddziału wczesnej rehabilitacji kardiologicznej.

Pracownicy w referendum wypowiedzieli się również na temat ewentualnego przekształcenia szpitala. Aż 93,8 proc. było przeciw.

Dyrektor lecznicy zaznaczył, że decyzja odnośnie ewentualnych zmian organizacyjnych będzie należała do organu założycielskiego placówki. W referendum, mimo sprzeciwu części związków, pojawiło się również pytanie o zaufanie dla dyrektora szpitala. 53 proc. głosujących chciałoby odwołania Perchaluka ze stanowiska, 43 proc. opowiedziało się przeciw.

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich to placówka na 166 łóżkek. 23 na oddziale noworodkowym oraz 143 na pozostałych oddziałach: dwóch wewnętrznych – o profilu gastrologicznym i kardiologicznym, a także chirurgicznym i ginekologiczno-położniczym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum