Piekary Śląskie: podwyżek w szpitalu nie będzie

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2009 20:30

Strajkujący pracownicy szpitala miejskiego w Piekarach Śląskich nie mogą liczyć na podwyżki. Kilkadziesiąt pielęgniarek i lekarzy rozpoczęło dziś okupację pomieszczeń, zajmowanych przez dyrekcję. Domagają się przede wszystkim wzrostu płac.

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich zaczął pracować w trybie ostrego dyżuru, bo jego załoga rozpoczęła bezterminowy strajk, domagając się podwyżek płac i rezygnacji z projektu przekształcenia placówki.

Zarówno załoga, jak i dyrekcja czekali na decyzję organu założycielskiego w sprawie  Podwyżek. A organ założycielski stwierdził, że podwyżek nie będzie, bo w miejskiej kasie nie ma na to pieniędzy. Prezydent miasta Stanisław Korfanty mówi, że gminy nie stać już na to, by wspierać szpital kolejnymi milionowymi dopłatami. Tylko od 2006 roku władze Piekar Śląskich wydały na szpital blisko 19 mln zł. Mimo to ma on 2,7 mln złotych zobowiązań wymagalnych.

Władze miasta liczą na to, że protestująca załoga dla dobra szpitala odwoła strajk. Jednak dla pielęgniarek i lekarzy kryzys nie jest argumentem, bo dotyka ich zdaniem wielu innych placówek medycznych  w województwie śląskim, w których jednak wynagrodzenia są wyższe. I nie zamierzają odpuścić.

Negocjacje nad stawkami wynagrodzeń, według protestujących, najniższych w regionie, trwały kilka miesięcy. Wyjściowe kwoty oczekiwanych przez załogę podwyżek to tysiąc złotych dla lekarzy, 700 zł dla pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i techników RTG oraz pół tysiąca dla pozostałego personelu.

Za strajkiem pracownicy opowiedzieli się w referendum zorganizowanym przed tygodniem. Wzięło w nim udział 226 pracowników, czyli 71,1 proc. uprawnionych do głosowania. Za czynną formą protestu opowiedziało się 82,7 proc. głosujących.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum