Piekary Śląskie: koniec strajku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 19:35

Załoga Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich zakończyła w sobotę (14 listopada) prowadzony od 3 listopada strajk.

Po żmudnych negocjacjach udało się jej podpisać z kierownictwem placówki porozumienie w sprawie podwyżek. Przez ostatnich kilkanaście dni szpital pracował w trybie ostrego dyżuru.

Jak powiedziała dr Ewa Szymik ze szpitalnej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), strony uzgodniły, że przedstawiciele każdej z grup zawodowych otrzymają po kilkaset złotych podwyżki.  – Dla lekarzy ustaliliśmy 430 zł, dla pielęgniarek i położnych – 310, dla techników, ratowników medycznych i fizjoterapeutów – 300, dla pozostałych pracowników – 200 .

Rozpoczynając protest pracownicy placówki zwracali uwagę, że zarabiają najmniej w regionie. Wyjściowe kwoty oczekiwanych przez załogę podwyżek to 1 tys. zł dla lekarzy, 700 zł dla pielęgniarek, położnych, ratowników i techników RTG oraz 500 zł dla pozostałego personelu.

Szymik podkreśliła, że zgodnie z treścią porozumienia, miasto ma udzielić szpitalowi pożyczki. Nie wie jednak, w jakiej wysokości ma to być pożyczka – decyzję mają podjąć miejscy radni.

Konkretnych kwot nie podaje też dyrektor szpitala Władysław Perchaluk. Jak zaznaczył, przyznanie pożyczki jest warunkiem realizacji podpisanego porozumienia, bowiem z samych przychodów szpital nie jest w stanie w stanie zagwarantować podwyżek. Przed podpisaniem porozumienia jego treść konsultowano z prezydentem miasta.

Wcześniej przedstawiciele magistratu mówili, że miasto, które w tym roku przekazało już szpitalowi 11 mln zł, nie jest już w stanie dofinansowywać wydatków bieżących placówki, a tym bardziej przekazać dodatkowych środków na podwyżki. Szpital ma 12 mln zł długu.

– Zgodziliśmy się na wiele ustępstw: zawieszenie funduszu socjalnego w przyszłym roku, wycofanie pozwów z sądów, dotyczących zaległych kwestii, na dalszą restrukturyzację szpitala. To nie jest tak, że tylko zgłaszamy żądania – podkreśliła dr Szymik.

Porozumienie miało być podpisane już w sobotę (14 listopada) rano, bo jego projekt był gotowy poprzedniego dnia wieczorem. W sobotę (14 listopada) jednak negocjacje zaczęły się właściwie od nowa i rozmowy toczyły się przez cały dzień.

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich dysponuje 166 łóżkami – 23 na oddziale noworodkowym i 143 na pozostałych oddziałach: dwóch wewnętrznych – o profilu gastrologicznym i kardiologicznym, a także chirurgicznym i ginekologiczno-położniczym. Placówka zatrudnia ponad 300 pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum