Piecha: opinia Komisji będzie musztardą po obiedzie

Autor: Dziennik Zachodni, KR/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 14:45

Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 rok zostanie podpisany bez opinii sejmowej komisji zdrowia.

Piecha: opinia Komisji będzie musztardą po obiedzie

Przerwane posiedzenie Komisji ma być dokończone 15 lub 16 grudnia. Do tego czasu minister zdrowia Ewa Kopacz podpisze już plan finansowy.

– Do tej pory opinia zawsze była wydawana i brano ją pod uwagę. Teraz zrobiono wszystko, by jak najciszej było o tym jak fatalny to jest plan. Komisja zbierze się, kiedy będzie już podpisany. Wydamy opinię, ale będzie to już musztarda po obiedzie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

Jak podkreśla, plan jest krytykowany przez wszystkich parlamentarzystów z komisji bez względu na partyjną przynależność.

– Zapowiada prawdziwy dramat w ochronie zdrowia. To dzielenie biedy. Nie dziwię się, że dyrektorzy szpitali nie wiedzą czy podpisywać kontrakty, czy je oprotestować.

Do 11 grudnia będą się nad tym zastanawiać dyrektorzy szpitali w województwie śląskim. Mają nad czym, bo kontrakty dla ich lecznic są zmniejszone o 6 proc.

Halina Cierpiał, przewodnicząca sekretariatu zdrowia śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreśla, że najważniejsze jest zapewnienie szpitalom stabilności finansowej. Tymczasem spotkanie z minister Kopacz z Solidarnością w tej sprawie, które odbyło się 2 grudnia, zakończyło się klapą.

– Podpisaliśmy dokument, w którym stwierdzamy, że minister zdrowia straciła zaufanie mieszkańców województwa śląskiego. Pani minister jak to czytała, to miała łzy w oczach. Ale nie z nami takie numery. To takie PR-owskie sztuczki – mówi Dziennikowi Zachodniemu Cierpiał.

Solidarność twierdzi, że minister Kopacz, aby przeciągnąć sprawę, zaprosiła ich na kolejne spotkanie po świętach, ale tylko po to, by oddalić wizję akcji strajkowej. Od ponad miesiąca w zakładach opieki zdrowotnej regionu trwa ogłoszone przez NSZZ Solidarność pogotowie strajkowe.

Cierpiał zapewnia, że związek przyjął to zaproszenie, ale tym razem nie wyjdzie z ministerstwa, jeśli na piśmie nie dostanie deklaracji o zwiększeniu środków finansowych na 2010 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum