PiS: wydatki na zdrowie mają wzrosnąć do 100 mld zł

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 21 września 2015 09:15

PiS szykuje rewolucję nie tylko w wysokości nakładów na zdrowie. Ma się zmienić także sposób finansowania. Jak podkreślają politycy tego ugrupowania, dzisiejszy system oparty na składce zdrowotnej jest ślepą uliczką, bo jej podwyższanie oznacza wzrost kosztów pracy.

PiS: wydatki na zdrowie mają wzrosnąć do 100 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PiS zapowiada znaczące podniesienie wydatków na ochronę zdrowia. Obecnie wynoszą one 4,6 proc. PKB przy średniej unijnej 7,2. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski przewiduje podwyżkę do 6 proc PKB, czyli o ok. 25-30 mld zł do roku 2019, czyli w sumie do blisko 100 mld na zdrowie.

Jednakże dzisiejszy system oparty na składce zdrowotnej jest ślepą uliczką, bo jej podwyższanie oznacza wzrost kosztów pracy. Dlatego trzeba zmienić sposób finansowania ochrony zdrowia - twierdzi PiS.

Zmiany miałyby być wprowadzane stopniowo. Na początku składka działałaby według obecnych reguł. Potem stałaby się częścią podatku PIT, a pieniądze zaczęłyby płynąć do budżetu zamiast do NFZ (ma być zlikwidowany). Sama likwidacja systemu składkowego może dać oszczędności na poziomie około 400 mln zł, bo mniej więcej tyle kosztuje system poboru. Kolejny etap to podniesienie nakładów na zdrowie już z pieniędzy budżetowych.

Czytaj: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze