PiS: więcej pieniędzy na chemioterapię niestandardową z dochodów z VAT?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 16:13

Posłowie PiS zaproponowali, aby przeznaczyć większą ilość pieniędzy z budżetu państwa na 2010 rok na świadczenia specjalistyczne, takie jak chemioterapia niestandardowa.

Jak argumentowali, ma to poprawić dostępność terapii dla pacjentów.

– Chcemy złożyć poprawkę do budżetu, aby zwiększyć środki na procedury wysokospecjalistyczne o 200 milionów złotych. Proponujemy, aby źródłem finansowania były dochody z podatku VAT – oświadczyła wiceprezes PiS, Aleksandra Natalli-Świat.

Jak podkreśliła, dochody z VAT są wyższe niż było to planowane. Poprawkę do budżetu na 2010 rok mają złożyć senatorowie podczas debaty budżetowej w izbie wyższej (11 stycznia). Zdaniem PiS, to rozwiązanie spowoduje stabilność świadczeń wysokospecjalistycznych.

Posłowie PiS odnieśli się też do przeprosin minister zdrowia Ewa Kopacz i prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza za problemy związane z przepisami dotyczącymi stosowania tzw. chemioterapii niestandardowej, po tym jak oboje rozmawiali na ten temat z premierem. Decyzją szefa rządu prezes NFZ nie otrzyma styczniowego wynagrodzenia.

Rzecznik klubu PiS, Mariusz Błaszczak zaznaczył, że obecnie dochodzi do dantejskich scen w szpitalach onkologicznych i należy jak najszybciej to zmienić, a pensja zabrana prezesowi NFZ sytuacji nie uzdrowi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum