PiS: podwyższenie składki rentowej - do TK

Autor: PAP, RR/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 12:34

PiS złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która podwyższa składkę rentową płaconą przez pracodawców - poinformowała w środę (1 lutego) wiceszefowa PiS Beata Szydło. Wzrost składki rentowej odbije się również na finansach placówek ochrony zdrowia.

Według posłów PiS ustawa jest niezgodna ze 123 artykułem konstytucji mówiącym, że Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu, Senatu oraz organów samorządu terytorialnego, ustaw regulujących ustrój i właściwość władz publicznych, a także kodeksów.

Zdaniem posłów PiS nowelizacja ustawy nie mogła zatem zostać przyjęta w trybie pilnym, ponieważ miała charakter ustawy podatkowej poprzez fakt, że nakłada daninę publiczną.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podwyższająca o 2 pkt. proc. składkę rentową płaconą przez pracodawców weszła w życie w środę (1 lutego). Składka rośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił (jak dotychczas) 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc. Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych.

- Ustawodawca po raz kolejny nakłada na nas obciążenia, nie wskazując źródła finansowania. Dla SPZOZ-ów jedynym źródłem pokrycia nowych zobowiązań jest kontrakt, dlatego, aby nie zadłużać szpitala, będziemy zmuszeni skorzystać z pieniędzy przeznaczonych na leczenie pacjentów - podkreślał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum