Personel szpitala w Blachowni nie chce prywatyzacji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 października 2008 10:41

Przygotowania do prywatyzacji Szpitala Powiatowego w Blachowni koło Częstochowy idą pełną parą. W połowie września zgodzili się na nią radni powiatu częstochowskiego. W poniedziałek w ogólnopolskiej prasie i internecie pojawią się ogłoszenia o przetargu, który ma wyłonić firmę zainteresowaną prowadzeniem szpitala. A pracownicy zastanawiają się nad strajkiem.

Majątek lecznicy pozostanie własnością starostwa. Dzierżawa ma trwać 30 lat, miesięczny czynsz (do negocjacji) wyznaczono na 120 tys. zł. Przez pierwsze trzy lata nowy gospodarz będzie jednak płacił starostwu tylko połowę czynszu, w zamian ma utrzymać zatrudnienie.

- A jeśli kogoś zwolni, musi wypłacić odprawę za miesiące brakujące do tych trzech lat - mówi wicestarosta Janusz Krakowian.

Pracownikom to się jednak nie podoba.

- Nikt nie zapewnia nam ochrony zarobków. Nasze pensje już są małe, a nowi szefowie po roku mogą je obniżyć. Po trzech latach pozwalniają kogo tylko będą chcieli - tłumaczy Małgorzata Kowalik, przewodnicząca Związku Pielęgniarek i Położnych w szpitalu.

Dlatego związki działające w szpitalu zorganizowały referendum. Były dwa pytania: czy jesteś za prywatyzacją oraz czy godzisz się na akcję protestacyjną, jeśli w umowie dzierżawy nie zostanie zapewniona pełna ochrona miejsc pracy.

- Pracownicy odpowiedzieli, że nie godzą się na prywatyzację oraz że dopuszczają możliwość strajku - podaje wyniki Kowalik. Zastrzega, że związkowcy nie podjęli jeszcze decyzji o formie ani terminie protestu.

- Trudno dziś powiedzieć, czy moi koledzy zechcą wziąć udział w strajku - mówi Sławomir Synowiecki, szef Związku Zawodowego Lekarzy.

- Decyzja o strajku da obraz szpitala, w którym panują niepokoje. Nie wiadomo, jak zareagują inwestorzy. A tych nie brakuje, bo już odbieramy telefony od prywatnych firm medycznych. Wierzę jednak, że znajdziemy dzierżawcę, bo szpital ma potencjał, nie jest zaniedbany, wielkość działki pozwala na rozbudowę. A przy tak długim okresie dzierżawy wszelkie inwestycje mają sens - argumentuje starosta Krakowian.

- Nas nie stać na modernizację szpitala według unijnych wymogów, a nowy dzierżawca ma włożyć w remont minimum 5 mln zł. Jest szansa, by powstał tam modelowy szpital powiatowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum